Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu: İran’ın nükleer anlaşması ‘yalanlar’ üzerine kurulu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın nükleer anlaşmanın ‘yalanlar’ üzerine kurulu olduğunu açıkladı.

Netanyahu, Tahran’ın nükleer anlaşmaya rağmen gizli nükleer silah faaliyetlerinde bulunduğuna dikkat çekerek, savaş başlıkları tasarlamaya, üretmeye ve test etmeye yönelik gizli bir proje yürütmeye devam ettiğini söyledi.

İran’ın nükleer programına dair açıklama yapan Netanyahu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İranlı liderler, nükleer silah peşinde olduklarını defalarca reddetti. Bu gece size tek bir şey söylemek için buradayım; İran yalan söylüyor. 2015 yılında nükleer anlaşmanın imzalanmasından sonra, İran gizli dosyalarını saklama çabalarını yoğunlaştırdı. 2017’de İran nükleer silah dosyalarını Tahran’da çok gizli bir yere transfer etti. İran’ın nükleer silah programını gizli yürüttüğüne dair kanıta sahibiz. Tahran’ın suçunu ortaya çıkaran binlerce belgeye ulaştık.”

İran’ın nükleer anlaşmasının yalanlar üzerine kurulu olduğunu dile getiren Netanyahu, “Bu anlaşma, İran’ın nükleer silahlara ulaşması için doğrudan bir yol sağlıyor. Tahran nükleer silahlarını koruyarak, geliştirmek için çalışıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (IAEA) sahip olduğu her şeyi açıklamadı” diye konuştu.