Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu İsraillileri Hamas ile korkuttu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’deki gözlemciler, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, İsrail toplumunun, Yahudilerin yaptıklarına karşı sessizliğini, Filistinlilere yönelik şiddet politikasına devam etmeye açıkça teşvik edildiğini düşünüyor.

Netanyahu’nun sessizliği, Mart sonunda “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri”nin başlamasından beri takip ettiği bir politikanın ürünü olduğu yorumları ağırlık kazanıyor.

Netanyahu, yürüyüşleri sivil güçlerin başlattığı ve daha sonra siyasi grupların katıldığı bir halk komitesi tarafından organize edildiğini gayet iyi bilse de, Hamas tarafından düzenlendiğini iddia ediyor. Netenyahu’nun bu olayda Hamas’ı hedef göstermesi de tesadüf değil. Çünkü Hamas tüm İsraillilerin ve dünyanın özellikle batının nefret duyduğu zorba bir hareket olarak biliniyor. Özellikle ABD hareketi bir terör örgütü olarak görüyor.

İsrail Gazze’de 2008, 2012 ve 2014’te üç farklı savaş düzenledi. Bu savaşları, demir kubbe, sürücüsüz zırhlı personel taşıyıcı mekanizması ve göstericilere havadan kurşun ve gaz bombaları atan insansız hava uçakları gibi yeni silahları deneme amacıyla gerçekleştirdi.

Netanyahu Yahudi yerleşimcilerini geri dönüş yürüyüşlerinin “Yahudi sakinlerini öldürmek için Gazze Şeridi’ni çevreleyen İsrail kasabalarını işgal etmeyi amaçlayan yürüyüşler” olduğunu ilan ederek korkutmayı başardı. Bu yürüyüşlerin amacı hakkındaki gerçekleri sakladı ve Filistin davasını özelliklede mültecilerin durumunu genel olarak dünyaya tekrar hatırlattı. Bu barışçıl halk yürüyüşü İsrail’in silahlarını kullanmada ve yürüyüşleri sabote etmeye ve son olarak Kerem Ebu Salim’de mal geçişi ve gaz boru hattının yakılmasıyla sonuçlandı.

“İsrail basını Salı günü İsrail hükümetini, orduyu ve diğer güvenlik hizmetlerini İsrail’in Batı ve uluslararası medyayı ikna etmeyi başaramadığı için eleştirdi.” İsrail medyası Netanyahu’nun İsrail ve dünyadaki Yahudileri ikna etme becerisine övgüde bulundu. Ayrıca Gazze katliamının kendini savunma olduğunu söyledi.