Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, istifa çağrılarına direniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv: Nezir Mecli/Şarku’l Avsat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümet krizine rağmen koalisyon ortaklarını ikna etmeye çalışıyor. Netanyahu, hükümeti feshetme ve genel seçimleri hızlandırma kararını ertelemeye çalışırken, koalisyon ortaklarından, yolsuzlukla mücadeleki olumlu gelişmeleri görmek için 2 ay daha süre istedi.

Bir yıl süren soruşturmalar, sorgulamalar ve bitmek bilmeyen spekülasyonların ardından İsrail polisi Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanmak suçlamalarıyla hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Yaşananların ardından Netanyahu, yolsuzluk sebebiyle kendisine ve eşine karşı yürütülen soruşturmalarda yeni bir personel şefi ve bir polis müdürü atamasına izin vermek için hükümetinin ömrünü en az birkaç ay uzatmak istiyor.

Yolsuzluk sebebiyle hakkında dava açılan Netanyahu için mahkeme henüz nihai kararını vermedi. Yapılan son kamuoyu yoklamasında Netanyahu’nun Likud Partisi’ne oy verenlerin yüzde 83’ünün, Başbakan’ın Gazze politikasından hoşnut olmadığı ortaya çıktı.

Liberman’ın istifası dengleri sarstı

Öte yandan 2016 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirilen aşırı sağcı siyasetçi Avigdor Liberman’ın, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek, görevinden istifa etmesi hükümet dengelerini bir anda sarstı.

Erken seçim sesleri yükseliyor

Liberman’ın istifa etmesinin ardından meclisteki çoğunluğu kaybeden Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyon ortakları, erken seçim için çağrı yaptı.

Netanyahu, istifa sonrası bakanlarıyla bir toplantı gerçekleştirirken, İsrail Maliye Bakanı Moshe Kahlon’un söz konusu görüşmede Netanyahu’ya parlamentoda istikrarın yeniden sağlanması için yeni bir hükümet kurulması gerektiğini belirttiği açıklandı.

Kahlon toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “İsrail vatandaşları ve ülke ekonomisi için en iyi çözüm, ivedi bir şekilde erken seçimlere gitmektir” dedi. İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri’nin de bu çağrıya olumlu baktığı öğrenildi.

Bu durumda, Netanyahu’nun Mayıs ayında seçimlere gitmesi gerekirken, gelecek Mart ayına kadar koalisyon ortaklarının kararına boyun eğmesi bekleniyor. Bu nedenle yıl sonundan önce seçimlerin tarihini hızlandırma kararını vermek istemeyen Netanyahu hükümeti feshedilirse, ülkede seçimler Şubat 2019’da yapılacak.

Koalisyon ortağı Yahudi Evi Partisi milletvekillerinden Shuli Moale, “Savunma Bakanlığını Naftali Bennett ve partisi Yahudi Evi’ne vermenin zamanı geldi. Eğer Bennett bu göreve getirilmezse partimiz koalisyon hükümetinin parçası olmaya devam etmeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Netanyahu liderliğindeki 6 partili koalisyon hükümeti 120 sandalyeli İsrail meclisinde 66 milletvekiliyle temsil ediliyordu. Liberman’ın istifası ile koalisyon hükümetinin sandalye sayısı güvenoyu için gereken kritik sayı 61’e düşmüş oldu.

‘Seçimler artık kaçınılmaz’

İsrail basınında yer alan haberlerde, Avigdor Liberman’ın Savunma Bakanlığı’ndan istifasının ardından meclisteki sandalye sayısı kritik seviyeye düşen koalisyonun diğer ortaklarından Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett ile Başbakan Netanyahu arasında yapılan görüşmenin anlaşmazlıkla sonuçlandığı ve erken seçim kararı alındığı ileri sürüldü. Bennett dün sabah yaptığı açıklamada, “Seçimler artık kaçınılmaz. Bunun için hazırız” dedi.

Liberman’ın istifasının ardından Yahudi Evi Partisi’nden Savunma Bakanlığına liderleri Bennett’in getirilmesi, aksi halde koalisyondan çekilecekleri yönünde mesajlar gelmişti.

Likud iddiaları yalanladı

İsrail basını iki liderin görüşmesinden “erken seçim kararı” çıktığını öne sürerken, Başbakan Netanyahu’nun partisi Likud’dan yapılan açıklamada bu iddia yalanlandı.

Öte yandan Başbakan Netanyahu’nun Pazar günü yapılacak haftalık kabine toplantısında koalisyon ortaklarını erken seçime gidilmemesi için ikna etmeye çalışacağı aktarıldı.