Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, S-300 anlaşmasını dondurmak için Putin ile görüşmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv/Nezir Mecli

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçtiğimiz hafta 15 Rus askerinin ölümüne neden olan “İl-20” Rus uçağı kazasıyla başlayan krizi sona erdirmek ve özellikle Suriye rejimi ordusunu S-300 füze savunma sistemiyle donatılarak İsrail’e karşı cezai tedbirler uygulamamaya ikna etmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye çalışıyor.

Tel Aviv’de siyasi kaynaklar Netanyahu’nun, bakanlarına ve diğer yetkililere Rusya’nın öfkesini artıracak ifadelerden kaçınmaları talimatı verdiğini, krizin çözülmesi için bizzat çabaladığını belirttiler. Rusya’nın İsrail’e yönelik suçlamalarının ardından sadece orduya, uçağın düşüşüyle ilgili tüm sorumluluğu üstlendiklerine dair bir açıklama yapmasına izin verildi.

Rusya, uçağın düşürülmesinde İsrail’i sorumlu tutmuştu

Rusya Savunma Bakanlığı, İsrailli pilotların Rus uçağını Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığını öne sürmüştü. Fakat İsrail ordusu yaptığı açıklamada, Suriye rejim güçlerinin Rus uçağını vurduğunda, savaş uçaklarının İsrail hava sahasına geri döndüğüne işaret ederek bu suçlamayı reddetmişti.

İsrail ordusunun Rusya ve İsrail orduları arasındaki koordinasyonun son üç yılda büyük başarılar elde ettiğini vurguladığı açıklamasında, koordinasyonun devam etmesinin, çeşitli bölgesel sorunlar ışığında ortak bir çıkar olduğuna işaret edildi. Öte yandan İsrail ordusu sözcüsü yaptığı açıklamada, sorumsuz taraflara karmaşık silahların tedarik edilmesinin bölge için bir tehdit oluşturduğunu ve bölgedeki aktörlere ciddi zararlar verdiğini ifade etti.

İsrail, anlaşmanın askıya alınması için çabalayacak

Aynı siyasi kaynaklara göre, Netanyahu, Rusya’nın Suriye’ye füze savunma sisteminin teslimatı için belirlediği sürenin (iki hafta) sona ermesi öncesinde mümkün olan en kısa sürede Putin ile bir görüşme gerçekleştirme kararı aldı. Netanyahu’ya yakın bir siyasi kaynak, Netanyahu’nun bu konuda başarılı olabileceğine dair ‘ihtiyatlı bir iyimserlik’ beslediğini kaydetti. Kaynak, “S-300 füze savunma sisteminin Suriye’ye gönderilmesi konusu, Moskova ile Şam’ın uzun yıllardır gündeminde ve her seferinde bunun gerçekleşmesini engellemeye çalıştık. İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve şimdiki Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile Başbakan Netanyahu bu konuya müdahale ettiler ve her defasında başarılı olduk. Rusların sinirlerinin yakında yatışmasını, konuyla ilgili anlaşmazlığın sona erdirmesini ve füze savunma sistemini Suriye’ye teslim etme anlaşmasının askıya alınmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya dün yaptığı açıklamada Rus uçağının düşürülmesine tepki olarak Şam’a iki hafta içinde S-300 hava savunma sistemlerini teslim etme niyetinde olduklarını açıkladı. Açıklamada, anlaşmanın üçüncü bir ülkeye yönelik olmadığı açıkça belirtilse de, İsrail kendisinin hedefte olduğunu iddia ederek, buna karşı olduğunu belirtti.

S-300 füze sistemi, İsrail’in Suriye’deki hareket manevrasını daraltacak

Tel Aviv’deki askeri kaynaklar, Rusların Şam rejiminin elinde bulunan S-200 hava savunma sisteminin daha gelişmiş versiyonu olan S-300 füze sistemini Akdeniz’de Suriye kıyılarına getirme kararının, Suriye’deki uçak ve füze çalışmalarını aksatabileceğini, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Suriye üzerindeki faaliyetlerine ilişkin ciddi bir tehdit oluşturacağını belirttiler. Kaynaklar, böylece İsrail Hava Kuvvetleri’nin, büyük oranda İsrail’i hedef alan İran’ın Suriye ve Lübnan’daki milislerine destek vermek için gönderilen silah konvoylarıyla uğraşmasını engelleyeceğini kaydettiler. Kaynaklar, bu nedenle bu gelişmeyi çok tehlikeli bulan İsrailli yetkililerin Putin’le anlaşmaya çalışacaklarını ifade ettiler.

İsrail, Rusya’nın çıkarlarına aykırı hareket ediyor

İsrail merkezli “Haaretz” gazetesinin Pazar günü siyasi kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Kremlin, İsrail güvenlik birimlerindeki yetkililere, Suriye’deki hedeflere yönelik bir saldırının, Rusya’nın bölgedeki çıkarlarına ve savaşı Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimi lehine çözülmesine ters düştüğünü bildirdi.

Gazete, bu mesajların, İsrailli askeri yetkililere, İl-20 Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi öncesinde ulaştığına işaret etti. Gazetenin ayrıca İsrailli güvenlik kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, Rusya’nın son zamanlarda İsrail’e Suriye’deki hedefleri bombalamasının, Rusya’nın Esed rejiminin konumunu sağlamlaştırma hedefi ile uyumsuz olduğunu bildirirken, İsrail’in Suriye rejimi ordusuna ait hedeflere yönelik tekrarlanan bombardımanlarının, amaçlarına zarar verdiğini kaydetti. Ancak İsrail, Suriye politikasını değiştirmedi ve İran yanlısı silahlı gruplar ve Hizbullah milisleri ile mücadele ettikleri gerekçesiyle Suriye’de onlarca hedefe yönelik bombardımanlarını sürdürdü. Bu bombardımanlar yakın bir dönemde sıklaştı. İsrail bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, Suriye’ye geçtiğimiz yıldan itibaren bir buçuk yıl içerisinde 200’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini resmen kabul etmişti.