Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, ‘telekulak’ suçlamaları reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman Haber Ajansı (AFP), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ülkenin yurt içi gizli servisi Şin Bet’in Mossad’ın eski başkanı Tamir Pardo ve Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ı dinleme talebini reddettiğini bildirdi.

Yediot Aharonot gazetesinin cuma günü yayımladığı haberde Netanyahu’nun “Asla Mossad’ın eski başkanı Tamir Pardo ve Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ı dinlemeyi istemedim” dediği aktarılmıştı.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre ise Tamir Pardo, Perşembe gecesi OVDA haber ajansı ile yaptığı röportajda ‘telefonunun dinlendiğini’ söyledi.

Habere göre Netanyahu, dönemin Şin Bet Şefi Yoram Cohen’den Tamir Pardo ve Benny Gantz’ın dinlenmesini istedi. Ayrıca ‘İran’ın nükleer tesislerine saldırı emrine karşı çıktıkları’ ve ‘Netanyahu’nun gizli bilgilerin sızdırılması ile bağlantılı olduğu’ bilgisi de yer aldı.

Pardo, gazeteci İlana Dayan’a, “Telekulak, olabilecek en büyük güvensizlik eylemidir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle bir şey olduğunu bilseydim, yapmam gereken en doğru hareket toparlanmak ve ayrılmak olurdu.”

Kendisine başbakandan böyle bir emir almış olsaydı ne yapacağı sorulduğunda ise “Ona cehenneme gitmesini söylerdim” yanıtını verdi.

Röportajda Pardo, Netanyahu’nun 2011 yılında verdiği ‘15 gün içinde İran’a saldırmaya hazır olunması’ yönündeki emri protesto etmek için istifa etmeyi düşündüğünü ve ‘konunun yasallığını belirlemek için savcıyla görüştüğünü’ söyledi.

Eski Mossad şefine göre, 2011 yılında Netanyahu’nun Pardo ve Gantz’a ‘15+ B’ planını hazırlamalarını emrettiği sırada İsrail, İran’a saldırmaya her zamankinden daha yakındı.

Bu, kısa süre içinde saldırı emrinin uygulanmasını mümkün kılacak bir dizi hazırlık yapılması anlamına geliyor.

Mossad’ın eski lideri, İran’a yönelik saldırının bir savaş başlatma kararı gibi görünüp görünemeyeceği sorusuna “Elbette” diye cevap verdi.

Pardo, ‘Netanyahu’nun İran’ın nükleer silahlarla silahlanmasının İsrail için varoluşsal bir tehdit oluşturduğunun farkında olduğuna’ dikkat çekti.

Netanyahu’nun bu şekilde düşünmesinde ‘İranlı yetkililerin, Yahudi devletini yok etmekle tehdit eden ifadelerinin’ ciddi etkisi olduğunu kaydetti.