Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu: Trump, Gazze Şeridi’ndeki eylemlerimizi destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner ve ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın, Gazze Şeridi’ndeki sınırdaki İsrail eylemlerini desteklediklerini söyledi.

Netanyahu, haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Onlarla Cumartesi günü ikinci kez görüştüm, siyasi süreç ve bölgesel meseleler hakkında konuştuk ve özellikle Gazze Şeridi ‘ndeki duruma odaklandık” dedi.

Başbakan Netanyahu, ABD’li yetkililerle Gazze Şeridi’ndeki halkın Hamas’a desteğini nasıl çekebileceği konusunu tartıştıklarını konuştu.

Netanyahu “ABD’nin İsrail Devleti’nin ve vatandaşlarının Gazze Şeridi’ne komşu şehirlerdeki güvenliğini sağlamak için aldığı önlemlere mutlak destek verdikleri” belirtti.

Öteyandan BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Nikolay Miladinov, Gazze’yi meşru hükümete geri vermek, Gazze ile Batı Şeria arasındaki birliği yeniden kurmak için çalışma zamanı olduğunu söyledi.

Miladinov, Gazze’deki karmaşık durumu gerekçe göstererek, BM Güvenlik Konseyi toplantısından önce New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Karargahında Filistin meselesi hakkında konuşma yaptı.

Miladinov, Hamas liderlerini sivilleri “şiddete teşvik” etmekle suçladı. “Hamas ve İslami Cihad ile Gazze’deki diğer grupların eylemleri sadece İsrailli ve Filistinlilerin hayatlarını tehlikeye atmakla kalmadı, aynı zamanda Gazze’de yaşamaya yönelik bir geleceği güvence altına almayı da” dedi.

Hamas ise Miladinov’un sözlerini İsrail işgaline yönelik önyargılı olmakla suçladı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı açıklamada: “Maalesef, Sayın Miladinov, Gazze’deki durumla ilgili Güvenlik Konseyi’ne verdiği son brifingde Filistin halkının hakkı, acısı ve ıstırabına karşı tamamen öryargılı” dedi.

Berhum, Miladenov’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’nin durumuna ilişkin yaptığı son konuşmanın tamamen İsrail yanlısı olduğunu ifade etti.

Hamas Sözcüsü Berhum, uluslararası hukukun temsilcisi olması gereken Miladenov’un Gazze’deki durumu aktarırken uluslararası hukuku çoğunlukla gözardı ettiğine dikkati çekti.

Berhum, “Miladenov’un duruşu Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğü görevini yerine getirmesine izin vermiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İşgal devleti İsrail’in her gün savaş suçu veya insanlığa karşı işlenen suç niteliğinde saldırılarda bulunduğunu, bunların başında da 12 yıldır Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın geldiğini kaydeden Berhum, Miladenov’dan Filistin halkı ve işgal kurbanlarına karşı adaletli olmaya çalışmasını istedi.