Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu, Ürdünlüler’in katilinin dosyasını istihbarat servisine havale etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in ve kendisinin yöneltilenense yoğunluğunun elden geçirilmesi sonucunda Binyamin Netanyahu, Amman İsrail Büyükelçiliği’nde iki güvenlik görevlisinin (Zeyf) dosyasını araştırması için Genel İstihbarat Servisine sevk etti.

Netanyahu’nun sözcüsü, “İsrail, uluslararası kanunlara bağlı oluyor, Ürdün’le ilişiler konusunda çok isteklidir. Gerçeğin ortaya çıkması için profesyonel bir ekip’e araştır yapılacak” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, yayınlayacakları açıklamada, “İsrail, Ürdün’de ortaya çıkan olaylar için uygun bir şekilde araştıracaktır. İsrail, araştırma sonuçlarını ve gelişmelerini Ürdün tarafına bildirecektir” denildi.

Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, “Ürdün’le ilişkilerimiz güçlüdür. Gerçeğe ulaşmak için kendileriyle anlaşacağız.” Lieberman; ‘Netanyahu, Ürdünlüler’in duygularınağı önemsiz, güvenlik görevlisini korur, onu güler yüzler karşılarsa, “Biz büyükelçilik korumalarına, zor işleseler bile çok zor bir gün elde edersiniz” dedi. ”

Tel Aviv’de siyasi kaynaklar, İsrail’in öncelikli soruşturma sonuçlarını Ürdün’e ulaştırdığını belirttiler. Araştırma sonucuna göre, Muhammed Cevvavde adlı Ürdünlü genç işçinin Mescidi Aksa krizinden etkilenerek, siyasi bir dürtü ile İsrail güvenlik görevlisine bıçakla saldırmış. Bina sahibi Beşşar Hamerneh, şarapnelylayla öldürülmüş. Bundan dolayı İsrail, doktorun ailesine tazminat ödeyeceklerini belirtti. Siyasi kaynaklar; Ürdün, bu olayda Ürdün halkının bütününe dokunan kaba davranışları sebebiyle Netanyahu’dan özür bekliyor. Ürdün halkı, güvenlik görevlisinin mahkemede cinayet suçlaması ile yargılanmasını, İsrail elçilik personelinin ammana dönmemesi konusunda ısrar ediyor.

Ürdünlü yetkililer, İsrail’e güvenlik görevlisinin Ürdün’ü kasten Amman’da kınamak için vatandaşını öldürmekle suçlandığını vurguladılar. Bu rapora göre diplomatik dokunulmazlığına rağmen gıyaben mahkemeye sevk edilecektir.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, savcı tarafından dosya tamamlandıktan sonra, Ürdün Adalet Bakanlığına teslim etti. Başsavcı Ekrem Müseade’ye göre açıklamada, Ürdün vatandaşı Muhammed Zekeriya Cevvavde ve Beşşar Kamil Hamarneh’i öldürene, Ürdün Ceza Kanunu 3-27 maddesi hükümlerine muhalefet ederek, birden fazla kişiyi öldürme suçu ve 1952 senesi 54 sayılı Ateşli silahlar ve mühimmat kanunun 3,4 ve 11 Gazetecilere muhalefet ederek, ruhsatsız ateşli silahı isnat ettiğini iddia etti.

Müseade, Ürdün Ceza Kanununun 11. Maddeye uygun yetkisizlik kararına dikkat çekerek, soruşturma sonucunda katilin diplomatik ve hukuki dokunulmazlıktan faydalandığını belirtti. Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Amman Büyükelçiliği’nde okunma soruları, katilin Viyana anlaşması Diplomatik ilişkiler ve işlenen suçlar ile ilgili 31 maddesine uygun olarak muhakeme edilmesi için, diplomatik kanalla, İsrail mahkemesine teslim ettirildi.