Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu ve Lieberman’dan Hamas’a tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu (KABİNET), ‘Gazze Şeridi sınırında tehlikeli bozulma’ başlıklı acil bir toplantı düzenlendiğini duyururken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yaptığı açıklamada, Hamas’a yönelik tehditlerini yineledi.

Netanyahu: Hamas’a ‘ağır bir darbe’ vuracağız

Netanyahu açıklamasında, ülkesinin Gazze Şeridi’nde operasyon yapmaya çok yakın olduğunu ve bu operasyonun Hamas’a ‘ağır bir darbe’ vuracağını söyledi.

Likud Partili bakanlarla yapılan bir toplantı sırasında konuşan Başbakan Netanyahu, Gazze Şeridinde yaşanan gerginliğe değindi. Hamas’ın mesajı anlayamadığını, İsrail’e yönelik saldırılarını durdurmadığı takdirde farklı bir şekilde durdurulacağını ve bunun çok acı verici olacağını söyledi. Netanyahu, “Eğer Hamas aklını kullansaydı ve mesajları anlasaydı, operasyonlar ve huzursuzluk derhal son bulacaktı” şeklinde konuştu.

Katar’ın yardımları ile verilen gazı durdurma kararı

Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın Cuma günü yaptığı açıklamada belirttiği, Katar’ın Gazze Şeridi’ne hibe ettiği yakıtın geçişini durdurma kararını yineledi. Liberman’ın bu kararı, 7 Filistinlinin öldüğü ve yüzlerce Filistinlinin yararlandığı Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne karşılık alındı.

‘Ynet’ adlı internet sitesine Pazar günü demeç veren Liberman, “Hamas’a ağır bir darbe vurmaktan başka çaremiz kalmadı. Her türlü çabayı sarf ettiğimiz, tüm olanakları tükettiğimiz ve hiçbir ilerlemenin olmadığı bir aşamaya geldik” ifadelerini kullandı.

Liberman: Savaş olduğunda askerler evlerine dönmeyecek

İsrail hükümetinin savaş istemediğini belirten Liberman, “Savaşa gittiğimizde, evlerine geri dönmeyecek askerler olduğunu biliyoruz. Bu yüzden başka seçenekler arıyoruz” dedi. Gazze Şeridi’nde olanlar konusunda Hamas’ı suçlayan Liberman, “Hamas, halkı ve İsrail hükümetini baskı altına almak istiyor. Tüzüğündeki ‘İsrail devletinin yok edilmesini’ öngören ana maddeyi terk etmeden, mahkumlar ve kayıp şahıslar konusunda anlaşmaya varmadan, abluka kaldırılıncaya kadar şiddet kullanmaya kararlı. Gazze’ye dengeli ve istikrarlı bir politika uyguluyoruz ama sınırda İsmail Heniyye’yi görüyoruz. Sınırdaki şiddeti durdurma niyetlerinin olmadığı açık. Bazı kararların alınması gereken bir ana ulaştık. Hamas’a en ciddi darbeyi vurmamız gereken noktadayız. Ancak bunun için KABİNET ve hükümetin onayı ile bakanların da bir karar alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İsrailli güvenlik yetkilileri karar karşı

Öte yandan İsrailli güvenlik yetkilileri, Liberman’ın Gazze Şeridi’ne yönelik tüm yakıt ve gaz kaynaklarının sınırdaki gösterileri bahane ederek durdurma kararına karşı çıktı. Yetkililer, İsrail tarafından sağlanan yakıtın, Gazze Şeridi’ndeki insani bir felaketi önlediğini ve Katar’ın Gazze Şeridi için finanse ettiği yakıt olduğu iddiasından vazgeçilmesi gerektiğini belirttiler. Bu yüzden Savunma Bakanı Lieberman açıklamalarından geri adım atmak zorunda kalabilir. Çünkü yakıt ve gaz tedarikinin birkaç günlüğüne durdurulması Gazze’deki insani durumun daha da kötüleşmesi anlamına geliyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz hafta sonu İsrail güvenlik teşkilatında yapılan toplantıda katılımcılar, İsrail’in yangın çıkaran balonlar, uçurtmalar ve yanan lastiklerle ilgili bazı önlemler belirlediler.

KABİNET’ten olağanüstü toplantı

KABİNET, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün devamı ışığında Gazze Şeridi sınırındaki gerginliği tartışmak üzere Pazar akşamı olağanüstü toplantı düzenledi. İsrail tehditlerine rağmen, gözlemciler büyük bir harekat beklemiyorlar. Özellikle Abbas Kamil’in Mısır Genel İstihbarat Servisi (GID) Başkanı olmasından bu yana önemli bir olay yaşacağını düşünmüyorlar.

Mısır Genel İstihbarat Servisi (GID) Başkanı’ndan uzlaşı turu

Bununla birlikte Abbas Kamil’in Filistin uzlaşısına dair yeni bir müzakere turu başlatmak üzere hafta sonu bölgeye ulaşacağı duyuruldu. Gazze Şeridi’ndeki gruplar ve İsrail arasında bir ‘ateşkes’ anlaşması yapılma olasılığı da var. GID Başkanı Kamil’in görüşmeler sırasında Gazze, Ramallah ve Ürdün’ün başkenti Amman’ı ziyaret bekleniyor.

İsrail, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başladığı 30 Mart’tan bu yana, 10’u Filistin Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında yer almayan 215 Filistinli’yi şehit etti. Hayati tehlikesi bulunan 460 kişi dahil 22 bin Filistinliyi ise yaraladı.