Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu yolsuzlukla suçlanan eşini savundu, medyayı eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kamu malını kötüye kullanmakla suçlanan ve hakkında yolsuzluk iddianamesi hazırlanan eşi Sara Netanyahu’yu savundu.

Binyamin Netanyahu, eşi hakkındaki söz konusu suçlamaların asılsız olduğunu öne sürerek medyayı eleştirdi.

Başbakan’dan medya eleştirisi

Başbakan, bu ay sonunda yargı önüne çıkacak olan eşinin, “medya saldırısının imajını lekelediği bir kahraman” olduğunu söyledi.

Associated Press’in haberine göre, parlamentoda lideri olduğu Likud Partisi önünde dün bir konuşma gerçekleştiren Netanyahu, yumruğunu masaya vurarak, “Sara harika bir kadın, harika bir anne ve mükemmel bir evlattı. Medya tüm yaptıklarını tamamen görmezden geliyor” dedi.

21 Haziran’da Kudüs Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Sara Netanyahu’nun yanı sıra eski Başbakanlık Ofisi Genel Direktör Yardımcısı Ezra Saidoff da kamu malını kötüye kullanmak, devlet malını kişisel amaçlara hizmet için kullanmak, emanete ihanet ve diğer yolsuzluk suçlamalarıyla suçlandı.

İddianameye göre, Sara ve Genel Direktör Yardımcısı Saidoff, başbakanlık evinde özel aşçı istihdam edildiği için hazır yemek siparişini yasaklayan prosedürleri kasten ihlal etti ve sahte fatura hazırladı. İddianameye göre, Saidoff, özel toplantı ve kutlamalarda Başbakan’ın resmi ikametgahında gurme şeflerin istihdam edilmesi ve garsonların işe alınması ile ilgili olarak dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve sahtecilik suçlanıyor.

Netanyahu’nun eşine, 100 bin dolarlık yolsuzluk iddiası

İsrail kanunlarına göre Başbakanlık konutunda görevli şef ve mutfak görevlileri bulunduğu sırada dışarıdan yemek söylemek yasak. Ancak iddia makamı, Sara Netanyahu’nun, bu yasağı bilmesine rağmen 2.5 yıl boyunca bunu ihlal ettiğini ve 100 bin dolarlık yolsuzluğa neden olduğunu öne sürüyor.

Sara Netanyahu ise suçlamaları reddediyor. Avukatları da müvekkillerinin, ‘verdiği siparişin kanunlara aykırı olduğunu bilmediğini’ iddia ediyor.

Eşi hakkındaki iddiaları kınayan İsrail Başbakanı Netanyahu ise eşinin bu eleştirileri olgunlukla karşıladığını söyleyerek halkın desteğini aldığını öne sürüyor.