Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan Batı Şeria’ya yönelik yeni işgal projesi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinin alt yapısını geliştirmek için yüzlerce milyon şekel değerinde fon ayırıldığını açıkladı.

Kaynaklardan alınan bilgilere göre Netanyahu, bu proje sebebiyle Apartheid politikası uyguladığı yönündeki suçlamalara rağmen hala projeyi sürdürüyor.

Netanyahu, projeyi müjdelemek için Yahudi yerleşim yerlerinin liderleriyle geçtiğimiz çarşamba günü görüşeceğini belirtmiş, ayrıca cadde ve altyapı geliştirmeye yönelik projesini finanse etmek için önümüzdeki yıl çalışmalara başlama söz vermişti.

Yerleşim Konseyi tarafından, projenin yaklaşık 800 milyon şekele (çeyrek milyar dolar) mal olacağı belirtiliyor.

Öte yandan yaklaşık bir ay önce bir araya geldiği yerleşim yerleri konsey başkanlarına sunulan ve Netanyahu tarafından onaylanmış öneri girişimine dikkat çekildi. Bu bağlamda alt yapı finansında yerleşimcilere karşı ayrımcılığın sonlandırılması talep edildi. Bir grup yerleşimci, Netanyahu’nun evi önünde protesto amaçlı çadırlar kurarken, söz konusu çadırlar Haim Katz ve Eli Cohen tarafından da ziyaret edildi. Dün gece Netanyahu ile bir araya gelen yerleşimcilerin temsilcisi tarafından belirtilene göre, Başbakan “Son haftalarda isteklerini yerine getirmek için yorulmadan çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yerleşim yerleri konsey başkanlarına sunulan bildiri uyarınca, proje Batı Şeria’da bulunan 5 caddeyi kapsıyor.

Konsey başkanları dün yaptıkları açıklamalarda, Netanyahu’nun sözünün yerleşimcilere yetmediğini belirtirken, yerleşimci Abe Ruray, “Bir an önce buldozeri ve çalışmaları görmek istiyoruz. Sözlerden ve basın açıklamalarına duyduk!” dedi. Yerleşimci Yossi Dagan ise, “Finans kararı uygulamaya geçmediği sürece Başbakan’ın evinin önünde oturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Doğu Kudüs’e 176 yeni konut inşa edilecek!

Öte yandan Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi, Çarşamba günü Doğu Kudüs’teki Cebel-i Mukabber mahallesinin ortasında Yahudiler için 176 yeni konutun inşasını onayladı. Kararın uygulanmasıyla, Neve Zion mahallesi Doğu Kudüs’ün kalbindeki en büyük Yahudi yerleşim yeri olacak. Söz konusu karar, bazı arazi sahiplerinin itiraz etmesine rağmen alınırken, inşaatların bu nedenle ertelenmesi bekleniyor. Bu bağlamda Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat yaptığı açıklamada, “Kudüs’ü inşa etmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz. Şehrin birleşmesinin ellinci yılında sahadaki faaliyetlerle Kudüs’ü birleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhalefetten Organizasyon ve Yapı Komisyonu Üyesi Laura Verton, “Cebel-i Muhakker’de inşa onayı iki taraf açısından da skandal. İnşa talebi arazi sahipleri tarafından yapılmadı. Projeyi üstlenen şirket, Cayman Adaları’na kayıtlı bilinmeyen bir şirket. Belediye, gerekli belgeleri sunmadan ve arazi sahiplerinin sözlerini çarpıtarak böyle bir tartışma konusunu gündeme getirdi” dedi. Verton ayrıca, “Belediyede, şehir genelindeki özellikle de Doğu Kudüs’teki inşaatları destekleyen bir grup serkeş insan çalışıyor. Bu aşırı sağcılar provakasyonlar yapıyor, şehrin istikrarını ve devletin ismini tehdit eden projeler başlatıyor” şeklinde konuştu.

Muhalefetten komisyon üyesi İtte Guttler ise, “Özellikle arazi mülkiyetinin düzenlenmediği bir zamanda inşaat izninin nasıl verilebileceği belli değilken bu kararın alınması çok üzücü… Bu bölgedeki inşaat, belediye çıkarlarına hizmet etmiyor. Ayrıca şehirdeki sektörler arasında sürtüşmeyi arttırabilir” açıklamasında bulundu.

Yahudi yerleşimciler Filistinli 3 çiftçiyi yaraladı

Batı Şeria’nın Nablus kentinde Yahudi yerleşimcilerin, Filistinli çiftçilere saldırarak 3 kişiyi yaraladığı bildirildi.

Nablus’un güney kesimindeki Deys el-Hatab köyüyetkililerinden Abdulkerim Hüseyin, yaptığı açıklamada, “Elon Moreh Yahudi yerleşim biriminden bir grup yerleşimci köyü basarak, zeytin ağaçlarını kesmeye başladı. Buna engel olmak isteyen çifçileri darp ettiler. Olayda bir genç kız ile 2 genç yaralandı.” dedi.

İsrail askerlerinin hemen köye geldiğini ve halkın olay yerine gitmesine engel olduğunu belirten Hüseyin, bölgede kalan bazı ailelerin hala darp edildiğini söyledi.

Hüseyin, Filistinli çiftçilerin, zaman zaman Elon Moreh yerleşim biriminden gelen Yahudilerin saldırılarına uğradığını aktardı.

Batı Şeria’nın bazı kentlerinde yaşayan Filistinliler, geçimlerini zeytincilikle sağlıyor. Yahudi yerleşimciler, zaman zaman kırsal kesimlerde bulunan bahçelere saldırıyor. Saldırıların özellikle de zeytin hasadının başladığı mevsimlerde arttığı ifade ediliyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs’e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.