Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan İran’a su krizi önerisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, su krizine karşı İran halkına uyarıda bulunurken, milyonlarca insanın hayatını tehdit eden şiddetli su sıkıntısı ile başa çıkacak teknolojilerine yönelik bilgileri Farsça çevirisiyle internette yayınlama sözü verdi.

Netanyahu, İranlılara su alanında yardım etmeyi amaçlayan ‘İranlılar için Yaşam’ adlı yeni bir İsrail inisiyatifi pazarlamak için kişisel bir sorumluluk üstlenmeye hazır olduğunu söyledi. Söz konusu amaçla, Batı Kudüs’teki ofisinde çekilen videoda, önünde arıtma tesisi tarafından elde edildiğini belirttiği suyla dolu bir sürahi ve bardak ile aynı karede yer alan Netanyahu, açılış sahnesinde bardağı bu su ile doldururken görülüyor. Devamında Netanyahu, İranlıların su sıkıntısı sebebiyle karşılaştığı ağır krizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Netanyahu’dan İran’a uyarı

Şarku’l- Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Netanyahu, İran Meteoroloji Kurumu ve Tarım Bakanlığı’na ülkenin büyük kısmının kuraklıktan zor günler geçireceğini ifade ederken, 50 milyon İranlının iklim değişikliği nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalabileceğini ifade etti.

Video, İsrail hesaplarından yayınlandı

Video, İsrail hükümetinin Farsça sosyal medya hesaplarında İsrail’in İranlıların su kullanımlarına nasıl yardımcı olabileceğini gösteren bir rapor ile birlikte yayınlandı. İran, 10 yıl önce ülkeyi vuran bir kuraklığın ardından su seviyesinde sert bir düşüş yaşanması sebebiyle çeşitli alanlarda su sorunlarıyla savaşıyor.

İran’dan Netanyahu’ya yanıt

Öte yandan Netanyahu’nun bu girişime İran’dan da yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi dün yaptığı açıklamada, İran’ın ‘Netanyahu’nun şovmenliğine ihtiyacı olmadığını’ söyledi.

Netanyahu’nun bunu ilk kez yapmadığını belirten Kasımi, “Daha önce de böyle boş sözler sarf etmişti” dedi. Netanyahu’ya Filistinlileri öldürmeyi ve İsrail’in suçlarını örtmeyi bırakmasını tavsiye eden Kasımi, “Onun İran’daki kuraklık konusunda endişelenmesine gerek yok” açıklamasında bulundu.

İran’daki kuraklık kriziyle ilgili olarak Kasımi, “İran halkı sorunlarını çözebilme yetisine sahiptir” diyerek, Netanyahu’nun İran’daki su krizine olan ilgisini ‘son Avrupa turunun başarısızlığına’ bağladı.

“Çocukça bir adım”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Netanyahu’nun, Avrupa’daki görüşmelerinde başarısızlığa uğraması, Avrupalıların nükleer anlaşmaya ilişkin görüşlerini, ABD çıkışına yönelik tutumlarını değiştirememesi nedeniyle, bir adım daha atmak istediğini, ancak bu adımın aldatıcı ve çocukça bir adım olduğunu belirtti.

“İsrail Başbakanı önce kendi kirli işlerini temizlesin”

Netanyahu’ya yönelik İran’dan bir tepki de İran Çevre Koruma Kurumu Başkanı İsa Kelanteri’den geldi. Kelanteri, “İsrail Başbakanı, istediğini yapabilir. Ancak önce kendi kirli işlerini temizlesin” ifadelerini kullandı. İran merkezli haber ajansı ISNA’ya konuşan Bakan Kelanteri, “Netanyahu hayal kırıklığına uğradı. İran’ın çevre sorunundan ona ne. Kendi işine baksın” dedi.

Diğer yandan Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, İran Parlamentosu Su Alanında Stratejik Araştırmalar Komisyonu Başkanı Cevad Sadati Nejad, “İran halkı, Netanyahu’nun sahte ifadelerine ve yüzüne taktığı dostluk maskesine aldanmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Netanyahu’nun Gazze’deki susuz çocuklara içme suyu sağlaması gerektiğine dikkat çeken Sadati, İran’daki durum hakkında endişelenmesine gerek olmadığını belirtti.