Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan Kudüs Büyükelçiliği’nin açılışı için Trump’a davet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ı, 14 Mayıs’ta Batı Kudüs’te hizmete girmesi planlanan ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği açılış törenine ve aynı gün İsrail’in kuruluşunun 70. Yıldönümü resmi kutlamalarına davet etti.

Netanyahu, bu hafta sonu Beyaz Saray’ı ziyaret ederken davetiyeyi elden teslim etmeyi planlıyor.

Netanyahu: “Bu vesileyle İsrail’in kuruluşunun yıldönümünü, uzun vadeli ve tarihsel boyutlara sahip olarak kutlayacağız. Başkan Trump’a İsrail Devleti ile olan dostluğa önderlik ettiği için Hükümet ve tüm İsrail halkı adına teşekkür ediyorum. Siz, Başkan Trump, İsrail Devletinin sadık bir dostusunuz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen Cuma, ABD Büyükelçiliği’nin “14 Mayıs İsrail’in 70. Bağımsızlık Günü”nde, Kudüs’e taşınacağını açıkladı.

Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması, Filistinlerin ve Arapların tepkisine yol açtı.

İsrail Parlamentosu’ndaki (Knesset) Filistinli Milletvekili Ahmed Tibi: “Trump yönetiminin, Netanyahu’nun imajının iyileştirilmesine katkıda bulunmaya ve yolsuzluk dosyalarındaki suçlamalardan kaçmasına yardım etmeye çalıştığından şüpheleniliyor” dedi.

Tibi, “Trump, İsrail’e bu adımlarla katkıda bulunmuyor çünkü iki devletli uluslararası uzlaşma anlamına gelen barış sürecinden uzaklaşıldı” diye konuştu.

Haaretz gazetesi de “İsraillilerle Filistinliler arasındaki ilişkilerin çok düşük seviyede olduğu göz önüne alındığında ‘kutlamak için bir neden yok’ başlıklı bir yazı yayınladı.

Haaretz gazetesinde yayınlanan analiz yazısında “Ortadoğu’da yeni bir dönem başlamış, Filistin ve İsrail çatışması sona ermiş ve müzakereler başarı ile sonuçlanmış olsaydı büyük bir kutlama için bir sebep olurdu. O zaman ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımanızın da bir anlamı olurdu” ifadeleri kullanıldı.