Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan Merkel’e Han el Ahmar sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Filistin Bedevi köyü Han el Ahmar’ın İsrail güçleri tarafından yıkılması halinde İsrail ziyaretini iptal etme tehdidinde bulunmasının ardından, Başbakan Binyamin Netanyahu köyün yıkılmayacağına dair söz verdi.

İsrail Ordu Radyosu, Almanya Başbakanı’nın ofisinden bir kaynağa dayandırarak verdiği bilgide, Merkel’in İsrail’i uyardığını ancak köyün ziyaretten önce yıkılması halinde gezisini iptal edeceğini bildirmişti.

Radyo, Merkel’in Netanyahu ile Ham el Ahmar meselesinin yanı sıra İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim faaliyetlerini de görüşeceğini duyurmuştu.

Alman kaynağa göre, iki ülke arasındaki çeşitli konularda farklılıklar olmasına rağmen, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya dair en önemli ihtilafın, Merkel’in İran’ın nükleer silah edinmesi engelleyerek anlaşmaya bağlı kalınması konusunda ısrar etmesi olduğunu vurguladı.

Merkel Tel Aviv’de Netanyahu ile görüştü

Merkel, 2 günlük resmi ziyaret için geldiği Tel Aviv’de dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Almanya Başbakanı’nın yapacağı görüşmelerde ABD – İran krizi gibi jeopolitik konuları ve İsrail-Filistin anlaşmazlığını ele alınması bekleniyor.

Netanyahu dün akşam çalışma yemeğinde Merkel ile bir araya geldi. İki liderin Perşembe günü yeniden görüşeceği bildirilirken, Merkel’in, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile de görüşeceği kaydedildi.

Merkel, ayrıca Kudüs’te Yad Vashem Soykırım anıtını ziyaret edecek.

İsrail Hayfa Üniversitesi’nden fahri doktora unvanını alacak olan Merkel’e daha önce İsrail’in iki üniversitesinden 2007 ve 2011 yıllarında fahri doktora unvanı verilmişti.

Avrupalı yetkililerin aksine, Merkel Ramallah’ı ziyaret etmeyecek, hiçbir Filistin temsilcisiyle görüşmeyecek ve ziyaretinde İsrail’le ilişkilere odaklanacak.

Han el Ahmar köyündeki çocuklar Merkel’den yardım istedi

Buna rağmen, Filistinliler Merkel’den birkaç talepte bulundu. Han el-Ahmar köyündeki çocuklar, ellerinde Merkel’in posterleri ile gösteri düzenledi. Köylerinin yıkılıp her an evsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını dile getiren çocuklar, Almanya Başbakanı’ndan konuya müdahale etmesini istedi.

İsrail’de muhalefette olan Meretz Partisi, salı günü Netanyahu bir araya gelerek, Filistin Bedevi köyündeki işgalin sona erdirilmesi ve Han el Ahmar köyünün yıkım kararından vazgeçilmesi çağrısında bulunmuştu.