Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan müttefiklerine erken seçim tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 31 Ağustos’ta Knesset’teki (İsrail Parlamentosu) pozisyonunu 30 milletvekilinden 40’a çıkarmak için gelecek seçimlerde yüz bin yeni oy kazanacağını söyledi.

Netanyahu yaptığı açıklamada, Ultra- Ortodoks (Haredi) Yahudi gençleri zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutan yasaya ilişkin anlaşmazlıkların devam etmesi üzerine aşırı sağcı partilerdeki müttefiklerini tehdit etti. Başbakan, önümüzdeki Ekim ortasına kadar ortak bir anlayış benimsenmesi gerektiğini vurgularken bunun sağlanmaması durumunda seçimlerin erkene alınacağını söyledi. Binyamin Netanyahu, “Eğer erken seçimlere gidersek, oylarınızı alacağım ve koltuklarımı 10 adet artıracağım” dedi.

Öte yandan Yahudi Evi partisi lideri Naftali Bennett, müttefikinin ifadelerine yönelik öfkesini, Likud Partisinin, 40 sandalyeyi İsrail lehine kazanmadığı ifadeleriyle gösterdi. Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise “Müttefiklere bu şekilde güven verilmez” dedi.

Netanyahu’nun oğlu da rüşvet çarkının içinde

İsrail polis temsilcisi, duruşma sırasında yaptığı açıklamada, Başbakan’ın 4000 numaralı telekomünikasyon yolsuzluğu dosyasıyla ilgili yolsuzluk yaptığından şüphelenilen tek kişi olmadığını, eşi Sara ve oğlu Yair Netanyahu’nun da söz konusu davada rüşvet aldığından şüphelenildiğini belirtti. Polis, Netanyahu ailesinden 3 kişinin bu davaya katıldığına dair güçlü kanıtların olduğunu belirtti. Bir kaynağa göre Netanyahu, İletişim Bakanı olduğunda Bezeq firmasına ait “Walla News” adlı internet sitesinde kendi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında Bezeq firmasına mali imtiyazlar sağladı. Bu çerçevede Netanyahu, eşi ve oğlu hakkında Walla News’te olumlu bir profil çizildi. Polis, Yair Netanyahu’nun rüşvet ve yardım sağladığından ve soruşturma sürecini engellediğinden şüpheleniyor.

Netanyahu, savcılık ve hakimin duruşmalarda kasten yavaş hareket etmesi dolayısıyla soruşturmanın daha da uzayacağı kanaatinde. Bu süre zarfında ise ‘aleyhinde yeni bir iddianamenin açılamasını engelleyebilecek düzeyde’ yeni seçimleri başarıyla atlatmaya ve daha güçlü bir şekilde geri dönmeye çalışıyor.
Duruşma sırasında İsrail Başsavcısı Nitzan Faulkn, “davaya ilişkin soruşturmanın altı aydır yürütüldüğünü” belirtti. Soruşturmanın, “hızlı ve verimli” bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen Başsavcı, ek soruşturma prosedürlerinin gerekli olmasına rağmen soruşturmanın ileri aşamada devam ettiğini vurguladı. Başsavcı, dosyanın tahmini olarak altı ay içerisinde Devlet Savcılığına devredileceğini, bu durumun da en az 2020 yılına kadar Netanyahu’nun dosyasına karar verileceğini açıkladı.

Diğer taraftan polis birimleri, Netanyahu aleyhindeki dosyanın yavaş işleyişi sebebiyle şikayet etti. İsrail’de yayımlanan Maariv gazetesinin haberine göre polis, Netanyahu dosyasına başka şüphelilere de ulaştı. Ancak Netanyahu’ya yakınlığıyla tanınan Başsavcı Avichai Mandelblit’in daha fazla oyalanmasına yol açacağı korkusuyla ismin göz ardı edildiği belirtildi.

‘Sadece köpeğin haberi çıktı’

Netanyahu ailesi, son iddia ile ilgili yayınladıkları yazılı açıklamada, “Walla sitesinde sadece köpeğimiz Kaya hakkında yayınlanmış olumlu bir haber var. Neyse ki Kaya, rüşvet zanlıları arasına alınmadan önce aramızdan ayrıldı” ifadeleri yer aldı. Netanyahu’nun sık sık sosyal medya hesaplarında birlikte fotoğraflarını paylaştığı köpekleri Kaya, Şubat ayında ölmüştü.