Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’dan Trump’a övgü: Sonsuza dek minnettarız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından dolayı teşekkür etti. İsrail ordusu ise Kudüs ve Batı Şeria’da tam alarm durumuna geçildiğini ilan etti.

Netanyahu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Trump’ın kararını “tarihi” olarak nitelendirerek, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımaya hazırlanması yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Uluslar arası alan Trump’ın kararını izleyerek Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliklerini buraya taşıma çağrısı yapan Netanyahu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün tarihi bir gündür. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail’in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. Kudüs 3 bin yıldır Yahudilerin başkentidir. Kutsal mekânların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail’in ilk günden bu yana hedefiydi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump’ın İsrail’in Filistinliler de dâhil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump’la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti. Rivlin, “İsrail, 70 yıllık tarihi boyunca bundan daha iyi bir hediye almamıştır. Kudüs dünyanın sonu değildir ve barışın önünde engel teşkil etmemelidir” dedi.

İsrail güvenlik birimleri ise Trump tarafından alınan kararın Filistinlilerin kontrolsüz tepkisine neden olabileceği ihtimaline karşı uyardı, konuyla ilgili toplantılar düzenledi. İsrail ordusu, gereklilik halinde uygulanmak üzere aşamalı bir plan hazırlarken, şu anda eğitimde bulunan bütün subaylara ihtiyaç duyulması halinde Batı Şeria’ya gitmeleri yönünde uyarı gönderildi.

Kudüs’teki durumun hassasiyetin oldukça yüksek olduğunu belirten ordu yetkilileri, Kudüs’ün yan ısıra, çok sayıda Yahudi yerleşimcinin yaşadığı ve Hz. İbrahim’in makamının bulunduğu el-Halil kentinde de kritik bir sürece girildiğini kaydetti. İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot dün, Batı Şeria’daki ordu güçleri ile el-Halil’de yaşayan Yahudi yerleşimcileri de ziyaret etti.

İsrail ordusu ayrıca Filistinliler tarafından yapılması beklenen protesto eylemleri ve İsrail askerlerine yönelik taşlı saldırılara yönelik de hazırlık yaptı. Ordu güçlerine yönelik bıçaklı ya da hafif silahlı saldırılara karşı önlemler alınacağı belirtildi.

İsrail hükümeti, Filistin yönetimi ve direniş gruplarının yarını öfke Cuması ilan etmesi nedeniyle, şehirlerde yoğun protesto eylemleri olacağını belirtti. Birçok noktada güvenlik önleri artırılırken Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği ve ABD’nin Kudüs Başkonsolosluğu etrafındaki güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı.

Washington’un Kudüs Başkonsolosluğu tarafından dün yapılan açıklamada ABD vatandaşlarına toplanma alanları ve güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmaları çağrısında bulunuldu. Ayrıca ABD vatandaşlarına İsrail, Kudüs ve Batı Şeria’ya seyahat etmemeleri uyarısı yapılarak söz konusu yerlere sadece zorunlu diplomatik seyahatler düzenlenebileceği iletildi. Bu seyahatlerde geniş güvenlik önlemleri alınacağı duyuruldu.