Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’nun eşine yolsuzluk davası açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’de Savcılık, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun eşi Sara Netanyahu’yu yolsuzlukla suçlayan iddianameyi Kudüs Sulh Ceza Mahkemesi’ne sundu.

Savcılık, Netanyahu ve eski Başbakanlık Ofisi Genel Direktör Yardımcısı Ezra Saidoff’a kamu fonlarını manipüle etme, devlet fonlarını kişisel amaçlarla kullanma ve yolsuzluk suçlamalarını içeren bir iddianame hazırladı.

Mahkemeye dün sunulan iddianamede geçen suçlamalar için ‘ciddi’ ve Netanyahu ailesi için ‘ağır bir darbe’ değerlendirmesi yapılıyor.

Sara Netanyahu, Başbakanlık konutunda kadrolu bir aşçı olmasına rağmen devletin parasını kullanarak lüks restoranlardan 350 bin şekellik (yaklaşık 100 bin dolar) yemek sipariş etmekle suçlanıyor.

Savcılık, iddianamenin hazırlanmasının beş yıl gecikme sebebinin delilleri gözden geçirmede ve davadaki tüm koşulları dengelemede yaşanan zorluk olduğunu belirtti.

İddianameye göre, Sara Netanyahu ve Ezra Saidoff faturaları manipüle edip bakanlığa sahte beyanda bulunarak, konutun kadrolu aşçı çalıştırdığı dönemde dışarıdan yemek sipariş etmesini yasaklayan kuralları kasten ihlal etti.

Eylemlerinin yasadışı olduğunu bilmelerine rağmen bunu devam ettiren ikili, Netanyahu ailesinin Kayserya’da bulunan özel konutunda hayali ve yasadışı bir elektrikçi çalıştırmakla da suçlanıyor.

Başbakan Netanyahu’nun söz konusu suçlamalarda adı geçmiyor.