Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’nun oğlu Meksika ile diplomasi krizinde İsrail’in başını derde sokuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu’yu, İsrail ve Meksika arasında patlak veren diplomatik krize neden olan durumun arkasında gösteriyor. Kaynaklar, Netanyahu’nun ABD Başkanı Donald Trump’ın, Meksika sınırını ayırma ve duvar örme projesine verdiği desteğe dair attığı twitin arkasındaki kişinin Netanyahu’nun oğlu olduğunu, belirtti.

Kaynaklar, Yair Netanyahu’nun Meksika’daki siyasi fırtınaya, İsrail’in dahil olmaması gereken iç meselelere müdahale olmakla değerlendirdi. Kaynaklar Netanyahu’nun en tartışmalı kararlarının Yair’in etkisi altında yapıldığını söyledi.

Kaynaklar, Netanyahu’nun kararlarının çoğunun polemik ve muhaliflikle Yair’in tesiri altında vermiş olduğunu belirtti. Ayrıca bahsettiği tweet’i de Netanyahu’nun bazı danışmanlarının muhalefetine rağmen yayınladı. Rakipler arasında politik danışman Yonatan Shachter ve Netanyahu’nun bürosu şefi Yuval Horowitz yer alıyor.

Bu, Netanyahu’nun oğlunun, “dış politika” kararlarına açıkça müdahil olduğunu gösteren , büyük ya da tartışmalı kararların ilk kez alındığı bir şey değil.

Yaklaşık beş ay önce, Benjamin Netanyahu ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırı boyunca bir ayrılık duvarı inşa etme kararına övgüde bulunmuştu.