Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’nun yardımcıları yolsuzluk davasında tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisi dün saat 6’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yardımcılarından 2 önemli ismi tutukladı. Bunlardan biri kuzeni avukat David Şemron, diğeri ise ona yakın olan ve hizmetinde çalışan bir avukat.

Tutuklama ayrıca “3000 davası” adıyla bilinen denizaltı anlaşmasının yolsuzluğuyla ilgili soruşturmanın devamı çerçevesinde yapıldı.

Bir güvenlik kaynağı, bu tutuklanmaların devlet başkanına bir işaret olduğunu, bu dosyalardaki soruşturmalara savcının davaya Netanyahu’yu bulaştırmaktan uzak tuttuğunu ve başkanın bu konuya dikkat etmesi gerektiğini ortaya koydu.

Kaynaklar devlet başkanının İngiltere’den dönüşünün hemen sonrasında polise konuyla ilgili olarak cevap vermesini bekliyordu. Ayrıca kaynaklar başbakana ilk kez bu kadar yakın iki şahsın tutuklandığını ekledi.

Avukat Şemron’un 4 haftadır ev hapsinde olduğu biliniyor. Şemron’un soruşturması devam ederken geçen hafta birdenbire Netanyahu’nun ofisinde Şemron’la beraber çalışan diğer avukat Yitzak Molho istifa etti.

İddialara göre, Netanyahu’ya yakın olanların da arasında bulunduğu üst düzey askeri ve siyasi yetkililer aldıkları milyonlarca dolar rüşvet karşılığında Alman şirket Tyssenkrupp’dan denizaltı almak için orduya baskı uyguladılar. Bu olayın yayılması üzerine alman şirketi anlaşmayı doldurdu.

Anlaşmanın dondurulması üzerine hemen İsrail Başsavcısı Abihai Mandelblit, bu anlaşmada yer alan yolsuzluğun Netanyahu’dan uzak olduğunu onaylayan bir mektup yazdı.
Bunun üzerine Berlin hükümetinin ne zaman isterse durdurması şartı ile bu anlaşma hakkındaki çalışmaların devam etmesi kararını aldı.

Bu sırada dava hakkında tutuklananların sayısı 8’e yükseldi. Aralarında Şemron, eski İsrail Deniz komutanı Eliezer Marom, İsrailli işadamı Mickey Knor var.

Polis soruşturmayı çeşitli yönlerden ele alıyor. Bu İsrail tarihinde yapılan en büyük yolsuzluk soruşturması niteliğinde.

Şüpheliler rüşvet almaları ve ödemeleri, dolandırıcılık suçları işlemek, para aklama ve devlet yararına güvenlik ekipmanı satın alım işlemleri için ciddi anlaşmalar yaparak açtıkları zararlarla suçlanıyor. Birçok soruşturmaya sebep olan bu anlaşma milyarlarca doları bulanlardan biriydi. Şemron Alman şirketi ile olan ilişkileri ile medyayla olan bağlantılarını kesin bir şekilde reddetti.