Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu’ya yakın isimlere yolsuzluk gözaltısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisi tarafından, dün yapılan açıklamada, devam eden yolsuzluk soruşturması kapsamında, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen bazı yöneticilerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yeni soruşturmada Netanyahu’nun ismine yer verilmezken, kendisine yakın isimlerin gözaltına alınması, polis tarafından Netanyahu’nun da yolsuzluk davası kapsamında yöneltilen rüşvet suçlamaları nedeniyle ifadeye çağrılması teklif edilmesinden sonra gerçekleşti.

İsrail basınına göre, kamuoyunda 4000 davası olarak bilinen yolsuzluk davası, Netanyahu’nun İsrail iletişim şirketi Bezeq’e kendisi hakkında olumlu haber yapılması karşılığında rüşvet verdiği iddialarını da içeriyor.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında Bezeq şirketinde en büyük hisseye sahip olan Shaul Elovitch ve eşi, Netanyahu’nun eski Basın Danışmanı Nir Hefetz ve İletişim Bakanlığı Genel Direktörü Shlomo Filber de bulunuyor.

İsrail Basın Kurulu’na göre, Elovitch’e hissedarı olduğu Vala internet sitesinde, Bezeq şirketinin diğer bazı yöneticileriyle birlikte Netanyahu lehine haber yayınlanmasına karşılık rüşvet alma suçlaması yöneltiliyor. İddialar arasında, Hefetz’in Vala internet sitesinde, Bezeq şirketine kolaylıklar sağlanması karşılığında istenen bazı atamaları gerçekleştirdiği de yer alıyor.

11. Kanal tarafından yayınlanan haberde ise polisin elinde Başbakan Netanyahu’nun eşi Sara Netanyahu’nun da yolsuzluğa karıştığına dair ifadeler var. Söz konusu ifadelere göre, Sara Netanyahu, Elovitch aracılığıyla Vala ve Bezeq’e bazı talimatlar göndermiş.

Öte yandan, Netanyahu, önceki gün yaptığı açıklamada, yolsuzluk davasına karıştığına dair iddiaları yalanladı.

İsrail polisi, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bazı kişilere pahalı hediyeler karşılığında imtiyazlar verdiği suçlamasıyla Başbakan Netanyahu’nun da ifadesine başvurulmasını talep etmişti.

Netanyahu, kamuoyunda 2000 davası olarak bilinen dava kapsamında da bazı medya kuruluşlarıyla yasa dışı ilişki içinde olmakla suçlanıyor.
Netanyahu, yolsuzlukla ilişkili bazı soruşturmalar kapsamında daha önce de ifade vermeye çağrılırken, kendisine yöneltilen iddiaları yalanlayarak, “Bu iddiaların beni iktidardan uzaklaştırmak için ortaya atıldığını İsrail halkı çok iyi biliyor” demişti.