Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netenyahu, ABD’nin barış girişiminden umutlu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, dün Londra’da yaptığı konuşmada Ortadoğu’daki ABD barış girişiminin başarılı olacağı yönündeki umudunu dile getirdi. Başkan Donald Trump’a İsraillileri ve Filistinlileri müzakere masasında bir araya getirmek için izlediği yeni politikadan dolayı övgüde bulundu.

En az 20 yıldır süren ABD liderliğindeki diplomatik çabalar, barış içinde İsrail’le birlikte yaşayan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması anlamına gelen “iki devletli bir çözüm” e yönelikti. Ancak Trump, kendisinin veya yardımcılarının iki devletli bir çözüme olan bağlılıklarını henüz açıklamadı. Barış görüşmelerinde bunu başarmanın iki tarafın elinde olduğu söyledi.

Başbakan Netanyahu, Londra’daki düşünce kuruluşu Chatham House’da yaptığı konuşmada, “Şu anki tartışma konusu ABD’nin yeni girişimleridir. Tabii ki çıkarlarımızı ve endişelerimizi Başkan Trump’a bildiriyoruz. Kendisi zorluklarla yüzleşmeye hazır bir performansla çalışmalarda yer almaktadır.” dedi. Netanyahu daha önce Trump’ın girişimi konusuna şüpheyle karşı çıkmıştı.

Trump: Bölgenin barışa hazır olmasını umuyorum

Balfour Deklarasyonu’nun 100. yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Londra’yı ziyareti sırasında Trump’a barış çabalarının göz önüne alındığında, bölgede barışın gerçekleşmesi için ortamın hazır olduğunu hissettiği hakkında soru soruldu. Trump ise “öyle umuyorum” diyerek cevap verdi.

Macron: Abbas taahhütlerini yerine getiremeyebilir

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yaptığı taahhütlerini yerine getiremeyebileceğini düşündüğünden hızlı ilerleme kaydetmenin zor olacağını söylemişti.

Ancak Macaron, bölgedeki daha fazla ülkenin İsrail’le yapıcı bir etkileşime girmeye başladığını söyledi.

İsrail İstihbarat Bakanından İran’a tehdit

Öte yandan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, İran’ın varlığını ortadan kaldırma sözü içeren yeni açıklamalar yaptı. İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için çalışmaları sonsuza kadar sürdürme çağrısında bulundu.
Katz, Balfour Deklarasyonunun 100. yıldönümü için Batı Kudüs’te düzenlenen bir konferansta, “Eğerki İsrail’in varlığını tehdit etmeye devam ederse, İran’ın varlığını ortadan kaldırma gücüne sahip olduklarını” dile getirdi.

İran’ın Suriye’deki rolüyle ilgili konuşan İsrailli bakan, “Tarih boyunca Yahudi devletini yok etmeye çalışan teröristler ortaya çıktı ve başarısız oldu. Şu an da bu rolü İranlılar oynamaktadır… Ben, Hamaney, Ruhani ve Süleymani’yi uyarıyorum: Eğer İsrail Devletinin varlığını zayıflatmaya yönelik çabalarınızı sürdürürseniz, sandığınızdan daha çabuk bir şekilde yok olacaksınız” sözleriyle İran’ı tehdit etti.

İsrailli bakanı, İran’ın nükleer silah alma girişimlerine ilişkin açıklamalarını da yineledi: “İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına asla asla izin vermeyeceğiz. Suriye’deki savaş sonrasında oluşan bu Şii terör eksenini de yok etmeliyiz.” dedi.

İsrail Ordusuna rekor bağış

Diğer yandan önceki gece Los Angeles’ta gerçekleşen ve her yıl düzenlenen İsrail Ordusu’nun Dostları gecesinde 54 milyon dolar değerinde rekor bağış toplanıldığı kaydedildi.