Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netenyahu’dan erken seçim kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’ya yakın bir kaynak, Netenyahu’nun parlamentoyu feshederek erken seçime gitmeye karar verdiğin bildirdi.

İsrail medyasına göre, Netenyahu önceki gün kendisine yöneltilen rüşvet suçlamalarıyla ilgili olarak yolsuzluk suçlarıyla mücadele amacıyla kurulan ‘Lahav 433’ birimindeki polisler tarafından 12. defa sorgulandı. Başbakan Netanyahu’nun eşinin de yarın (Pazar) rüşvet alma ve devletin kaynaklarını şahsi amaçları doğrultusunda kullanma suçlarından sorgulanacağı kaydedildi.

İsrail Başbakanı’na yakın bir kaynak, Netenyahu’nun söz konusu sorgulamanın ardından erken seçim kararı aldığını bildirdi.

İsrail polisi açıklamasında, dünkü soruşturmanın, Netenyahu’nun rüşvet aldığı şüphesiyle açılan 1000 ve 2000 numaralı yolsuzluk soruşturmalarında belirsiz kalan kısımların tamamlanması amacıyla gerçekleştirildiğini aktardı.

İsrail polisi, Şubat ayında söz konusu iki dosyanın kapandığını açıklamıştı. Savcılık iki dosya ile ilgili güçlü kanıtlara rastlandığı gerekçesiyle soruşturmanın yeniden açılmasını istedi.

1000 numaralı dosyada Netanyahu ve ailesi, finans ve şahsi menfaatler sağlaması karşılığında bir milyon şekel (300 bin dolar) değerinde lüks puro, şampanyalar ve mücevher almakla suçlanıyor.

2000 numaralı dosyada yer alan suçlamada ise Netanyahu’nun, Yediot Aharonot’un kendisi ile ilgili olumlu haber yapma karşılığında, bu gazetenin rakibi İsrael Hayom’un tirajına sınırlama getirdiği iddia ediliyor.

İsrail Başbakanı Netenyahu hakkında açılmış bir diğer dava ise 17 Ağustos tarihinde görülmeye başlanılan 4000 numaralı dosya. Bu dosyada, Netenyahu, Walla ve Bezeq medya kuruluşlarının en büyük hissedarı Shaul Elovitch’e kendi lehine yayın yapması için rüşvet vermekle suçlanıyor. Buna göre Enformasyon Bakanı’nın Elovitch’e yüz milyon dolarları bulan vergi muafiyeti sağlaması karşılığında Walla haber sitesinin Netenyahu lehinde haberler yayınlamak üzere tahsis edildiği belirtiliyor.

Netenyahu’ya yakın bir kaynak, hakkındaki suçlamaların görüleceği ilk duruşmanın önümüzdeki yılın ortalarına denk gelmesi sebebiyle Netenyahu’nun erken seçime gitme kararı aldığını söyledi. Kaynak, Netenyahu’nun seçimleri duruşma öncesine getirmeye çalıştığını ve halihazırda tüm rakiplerine karşı seçimi kazanacağına dair kendine güvendiğini belirtti.