Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netenyahu’dan Trump’a İran ihlalleri listesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Donald Trump bugün bir araya geldi. Görüşmede, Netanyahu, Trump’a İran’ın nükleer programı ile ilgili yaptığı ihlalleri içeren bir liste verdi. Listenin veriliş amacı ise, Washington yönetiminin Tahran’a karşı sert tavır alması için olduğu bildirildi.

“İran’ın bilgi vermemesi şüphelere yol açıyor”

Netanyahu’ya yakın kaynaklar, Trump’ın liste sayesinde İsrail ve Batı’nın, İran’ın faaliyetleri hakkında vakıf olduğu bilgileri görme imkanı bulacağını söylediler. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren nükleer anlaşmanın ardından, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bilgi veren Batılı yetkililer, İran’ın inşa ettiği nükleer kuruluşlarıyla ilgili bilgi vermekten kaçındığı ve bunun da şüphelere yol açtığını kaydetti.

“Ortada şüpheli bir durum var”

İsrailli kaynak, “Ortada şüpheli durumu gözler önüne seren bir liste var. İran müfettişleri veya Nükleer Anlaşmasının uygulanıp uygulanmadığı konusunda gözlemlerde bulunacak hiç kimseyi içeri almıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran konusundaki zayıflığı apaçık ortada duruyor. Durum öyle bir hal aldı ki, İran istediğine izin veriyor istediğini geri gönderiyor” dedi.

İran ve süper güçler arasında imzalanan nükleer anlaşmanın içeriği herkesçe biliniyor. Anlaşmaya göre, İran, nükleer bomba için uranyum zenginleştirilmesinde kullanılabilen santrifüjleri yaklaşık 3’te 2 oranında azaltacak, uranyum zenginleştirmesi nükleer silah yapmaya yetmeyecek düzeye inecek ve bunlar Fordo’da değil, sadece Natanz tesislerinde eski teknolojiyle yapılacak. Arak’taki reaktör de nükleer silah için plütonyum üretmeyecek şekilde yeniden dizayn edilecek. Tüm bunlarla beraber anlaşma metnin içerisinde bir de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bu kuruluşları teftiş edeceği yazıyordu. İsrail’in nükleer anlaşmada endişelendiği bir diğer husus da; ilan edilmemiş bölgeler. İsrail bu bölgelerde kayıt dışı askeri nükleer geliştirme programların varlığından şüpheleniyor. İsrailli kaynak, “İran’ın, sivillerin bulunduğu yasaklı bölgelerde nükleer programı geliştirdiğine yönelik şüpheler var. Müfettişler, bu mekanları ziyaret etmek istediklerinde, Tahran Yönetimi bu kimselerin mekana hemen ulaşmalarına izin vermeyerek bürokratik engeller olduğunu söylüyorlar. Uzun bir zaman diliminden sonra müfettişler oraya girebildi ve neler olup bittiğini teftiş etme imkanı buldular” dedi.

İsrailli kaynak, bu münferit ziyarette İran, müfettişlerin diğer kuruluşları da ziyaret etme isteğine karşılık, buraların askeri kurumlar olduğunu öne sürerek girmelerine izin vermediğini belirtti. “Şüpheli mekanların ziyaretiyle ilgili bir türlü anlaşma sağlanamadı, çünkü müfettişler İran tarafından oraya yaklaştırılmıyor bile, bu şartlar altında da anlaşmanın uygulanabilirliğinden pek bahsedilemez” dedi.