Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

New York saldırganı Seyfullah Saipov kimdir? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Valisi Andrew Cuomo, bugün yaptığı açıklamada, dün küçük bir kamyonla 8 kişinin ölümüne neden olan 29 yaşındaki saldırganın DEAŞ ile bağlantısı olduğunu açıkladı.

Vali, CNN’e yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki saldırganın Seyfullah Saipov adıyla tanındığını belirtti.

Cuomo, “Bu yeni terör taktiği, yalnız kurt saldırısıdır” dedi. Saldırganın ABD’ye geldikten sonra DEAŞ ve radikal teröristlerle görüştüğünü belirtti. Şu ana kadar saldırıyı kendi başına mı yoksa destek alarak mı yaptığının henüz öğrenilemediğini ifade etti.

Özbek asıllı olan saldırgan 2010’da ABD’ye geldi ve daimi ikamet izni aldı.

Yakın çevresi Sapiov’un ‘çok mutlu bir insan’ olduğunu ve ABD’yi sevdiğini söyledi.

Medya organları, Missouri ve Pensilvanya eyaletlerinde görev yapan yetkililere dayandırdığı haberlerde, Saipov’un sabıka kaydı bulunduğunu ancak çoğunun trafik ihlallerinden oluştuğu belirtildi.

Saldırgan Saipov, kamyon şoförlüğü yapıyordu. Fakat arkadaşlarından biri aynı zamanda taksi şoförlüğü de yapmakta olduğunu belirtti. Bir süre New Jersey’de yaşadığı bilinen Saipov’un New York saldırısında kullandığı kamyon hakkında polis New Jersey’deki Home Depot Şirketi’nden kiralanmış olduğu bilgisine ulaştı.

New York Times gazetesinin aktardığı bilgilere göre, Saipov, ABD’ye geldiğinde İngilizceyi iyi bilmediği için taksi şoförü olarak çalışmak zorunda kalmış.

Saipov ile birkaç yıl önce Florida’da tanışan Özbek göçmen Kobilijon Matkarov, gazeteye yaptığı açıklamada, “Ben kendisini çok iyi bir olarak tanıdım” dedi.

Washington Post’ta yer alan haberde, saldırı sonrası bir polis tarafından vurularak yaralanan saldırgan Saipov’un tedavisinin sürdüğü belirtildi. Tedavisinin ardından yetkililer tarafından sorgulanacağı ifade edildi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, dün basın bildirilerinin doğruluğunun araştırıldığını belirtti. Yapılan açıklamada, New York’ta kamyonla 8 kişiyi öldüren kişinin Özbekistan vatandaşı olduğu dışında her hangi bir bilgi verilmedi.