Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

New York saldırısı 30 yıllık dostların mezuniyet buluşmasını kana buladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin New York kentinde bir sürücü, kullandığı kiralık kamyonetle bisiklet yoluna girerek insanları ezdi, 8 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı. Korkunç saldırıda hayatını kaybeden 5 kişinin, mezuniyetlerinin 30’uncu yılını kutlamak üzere Arjantin’den New York’a giden 5 yakın arkadaş olduğu ortaya çıktı.

Arjantin Dışişleri Bakanlığı, başkent Buenos Aires’in 300 kilometre kuzeyinde bulunan Rosario’daki Politeknik Okulu’ndan mezun oluşlarının 30. yılını kutlayan bir grup arkadaşın terör saldırısına maruz kaldığını, 10 kişilik grupta 5 kişinin öldüğünü, 1 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gruptaki, Hernan Diego Mendoza, Diego Enrique Angelini, Alejandro Damian Pagnucco, Ariel Erlij ve Hernan Ferruchi bisikletleriyle Manhattan’da dolaşırken, saldırganın kullandığı kamyonetin üzerlerine sürmesiyle, olay yerinde hayatlarını kaybettiler.

Arjantin basınında yer alan haberlere göre, Arjantinli tanınmış bir işadamı olan Ariel Erlij, okul arkadaşlarıyla bir araya gelmek ve mezuniyetlerinin 30. Yıldönümünü kutlamak için ABD’ye seyahat etme fikrini ortaya atarak, geziyi düzenledi. Ayrıca, iki arkadaşının yolculuk bedelini de ödedi.

10 kişilik Arjantinli arkadaş grubu, cumartesi günü ABD’ye giderek, New York’a gitmeden önce Boston’daki bir arkadaşlarını da ziyaret ettiler.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, “New York’taki trajik ölümler beni çok derinden etkiledi. Arjantinli kurbanların ailelerine tam destek vereceğiz” diye konuştu.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, saldırıda bir Belçikalı kadının öldüğünü, üç Belçikalının da yaralandığını açıkladı.

Saldırgan gözaltına alındı

Özbekistan asıllı 29 yaşındaki saldırgan Sayfullo Saipov, polis tarafından bacağından vurulduktan sonra gözaltına alındı.