Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

New York saldırısı sonrası Trump’tan sert tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta 8 kişinin öldüğü terör saldırıdan sonra, ABD’ye girmek isteyen yabancılar üzerinde daha sert kontroller yapılması emrini verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “İç Güvenlik Bakanlığı’na zaten yeterince sıkı olan ‘İleri Düzey Güvenlik Kontrolü Programımızı’ daha da pekiştirmesi talimatını verdim” dedi.

New York Post ve Daily News de dahil olmak üzere birçok medya kuruluşunda, 2010 yılından beri ABD’de yaşayan 29 yaşındaki saldırganın, kamyonetinden elinde iki sahte silahla indiği ve ‘Allahu Ekber’ diye bağırdığı bilgisi yer aldı. Fakat bu, hiçbir resmi kaynak tarafından teyid edilmedi.

ABD Federal Mahkemesi, iki hafta önce, Trump’ın Yemen, Suriye, Libya, İran, Somali, Kuzey Kore ve Çad ülke vatandaşlarına karşı uyguladığı göç kararnamesinin 3. maddesini yasadışı ayrımcılık içermesi sebebiyle askıya almış, Muhalifler de Başkan Trump’ı, Müslümanlara karşı ayrımcılık yapmakla suçlamıştı.

Saldırganın terörist olduğu açıklansa da, saldırıyı üstlenen olmadı.

Trump twitter hesabından “Ortadoğu’da veya başka bir yerde yendikten sonra DEAŞ’ın ülkemize geri dönmesine veya girmesine izin vermemeliyiz. Yeter!” açıklamasında bulundu.

11 Eylül 2001’den bu yana, ilk kez New York’ta terör saldırı düzenlendi.

Ölenlerden 5’i Arjantinli

Arjantin, New York’taki terör saldırısında 5 Arjantinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Arjantin Dışişleri Bakanlığı, Rosario’daki Politeknik Okulu’ndan mezun oluşlarının 30. Yılını kutlayan bir grup arkadaşın saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, saldırıda bir Belçikalı kadının öldüğünü, üç Belçikalı’nın da yaralandığını açıkladı.

İngiltere ve Fransa’dan kınama

Başbakan Theresa May, “Bu korkak saldırıdan dolayı dehşete düştüm. Duygularım olaydan etkilenenlerle birlikte. Terör şeytanıyla birlikte mücadele edeceğiz. İngiltere, New York’un yanında” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, terör saldırı hakkında yaptığı açıklamada, “Fransa’nın New York ve ABD ile dayanışmasını ifade ediyorum. Özgürlük mücadelemiz bizi her zamankinden daha çok birleştiriyor” dedi.

New York’ta dün bir sürücünün kamyonetini bisiklet yolundaki insanların üzerine sürdüğü olayda 8 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi yaralanmıştı.