Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

New York, vatandaşlarını bilgisayar korsanlarından koruyan bir sistem geliştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’ta şehrin tamamının maruz kaldığı korkunç siber saldırının ardından şehir yönetimi, kişisel cihazları hedef alan bilgisayar korsanlığından korumaya yönelik savunma programı başlattı. DPA’nın haberine göre şehrin tamamını hedefleyen saldırıların ardından sonra New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, özellikle mobil cihazlar başta olmak üzere internet korsanlık faaliyetlerine karşı halkı koruma çabalarının bir parçası olarak şehrin ilk korsanlıkla mücadele araçlarını kullanıma sunacağını açıkladı. Önümüzdeki yaz söz konusu programın devreye girmesiyle birlikte New York sakinleri NYC Secure uygulamasını telefonlarına ücretsiz olarak indirebilecek. Uygulama cihazda herhangi bir tehdit olması halinde akıllı telefon kullanıcılarına bir uyarı gönderecek. Ayrıca, şüpheli bir Wi-Fi ağından bağlantıyı keserek, web adresini kapatarak ya da tehlikeli var sayılan bir uygulamayı kaldırarak cihazların güvenliğini sağlayacak.

Uygulama otomatik olarak çalışmayacak, etkinleştirilmesi kullanıcının elinde olacak. TechCrunch’ta görecli bir teknoloji uzmanına göre NYC Secure, kullanıcılardan herhangi veri ya da kişisel bilgi toplamayacak. Uygulamayla kişisel bilgilere ulaşma isteyen bilgisayar korsanlarının hedefi halindeki kamu Wi-Fi ağlarının güvenliğinin artırılması amaçlanıyor. Şehir ayrıca siber saldırılara karşı ‘Kod 9’ isimli bir sistem de kullanacak.

New York’taki Bilgi Güvenliği Bürosu Direktörü Jerry Brown yeni uygulamalara ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cihazlara girmek için sürekli yeni yollar bulmaya çalışan bilgisayar korsanlarının önüne geçmek ve halkımızın dijital yaşam mahremiyetini korumak için yatırım yapmalıyız. Kimse siber saldırılara karşı korunaklı değil. Bu nedenle çok sayıda verinin bulunduğu kişisel cihazlara ek bir koruma uygulaması eklenecek.”