Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve İslam Dünyası Arasında Medeniyetler Etkileşimi Konferansı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam Dünyası Birliği (Rabıta), yarın ABD’nin New York kentinde, “ABD ve İslam Dünyası Arasında Medeniyetler Etkileşimi” adıyla uluslararası bir konferans düzenliyor. Konferansa dünyanın tüm ülkelerindeki İslami kurumların temsilcileri ile onların ABD’li mevkidaşları, ve  dünyanın dört bir yanından gelen entelektüel ve politikacıların katılacağı belirtildi.

İki gün sürecek olan konferansta, ABD ve İslam Dünyası arasındaki kültürel katkı, dünya barışının geliştirilmesinde İslami katkı, ABD’de Müslümanlar, Dini özgürlüklerin istihdamında entelektüel eğilimler, ABD ile Müslüman dünyası arasındaki bilgi iletişimi, Sivil toplum ve insanlık, ABD ile Müslüman dünyası arasındaki karşılıklı kültür alış-verişi, gibi konular ele alınacak.

Konferansa dünyanın dört bir yanından seçkin akademisyenler ve araştırmacılar katılacak ve Müslüman ve ABD’li öğrenciler arasında diyaloglar gerçekleşecek.

Öte yandan, İslam Dünyası Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, birliğin konferansı düzenlemedeki amacının, İslam medeniyetinin diğer uygarlıklara öncü olan tarihsel tecrübesini hatırlatmak olduğunu açıkladı. Ayrıca konferansın, doğruluk, adalet, iyimserlik, iyi ilişkiler üzerine bina edilmiş olan gerçek İslam kardeşliğini gözler önüne sermeyi ve dünya halkları ile olan ilişkide, İslami yüceliği ortaya koyan tarihi delilleri sunmayı hedeflediğini belirtti.

“Radikalizmin ve İslamofobinin geleceği olmayacak”

Radikalizm ile en çok Müslümanların mücadele ettiğini belirten el-İsa, “Dini ve fikri radikalizmi ile herkesten önce İslam dünyası savaştı ve herkesten daha fazla Müslümanlar zarar görüyor. Söz konusu durum, İslam dünyasında herhangi bir yüzdelik dahi oluşturmamakta. Son istatistiklere göre, İslam dünyasında sadece iki yüz bin insandan birinde görülmekte. Askeri ve ideolojik savaş çabaları sonucu bu oran gözle görülür düzeyde azaldı” ifadelerini kullandı.

El- İsa, “radikalizmin gücünü geri kazanmayacağı gibi, ‘İslamofobi’nin’ de geleceği olmayacak” diyerek, radikalizm genel ve kapsayıcı bir kavram sadece İslam ile sınırlandırılamayacağını belirtti. Yakın ve uzak tarihte yaşananların, dini, entelektüel, siyasi, ırkçılık olmak üzere çeşitli alanlarda yapıldığını ifade etti.

Suudi Arabistan radikalizmle mücadele etmeye hazır

Genel Sekreter, İslam dünyasının özellikle de kutsallarını, kıblesinin bulunduğu ve onu temsil eden Suudi Arabistan, dünya barışı girimlerine, her alan ve seviyede güçlendirmeye, radikalizm ve terörle ideolojik ve askeri olarak mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti. El- İsa, Suudi Arabistan’ın bu bağlamda küresel bir platform haline geldiğini, ABD Başkanı Donald Trump ve bir grup ABD’li politikacı, entelektüeller ve medya mensuplarının huzurunda Dünya Radikalizmle Mücadele Merkezi’nin açılışının yapıldığını belirtti. Genel Sekreter, ayrıca Trump’ın, yaptığı konuşmada ılımlı Müslümanlar ile radikal teröristlerin ayrımını yaptığını vurguladı.