Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

New York’ta Güney Kore-İngiltere buluşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM 72. Genel Kurul’u çerçevesinde düzenlenen toplantılar ülkeler arasında ikili görüşmelere ev sahipliği yapıyor. Son olarak Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile İngiltere Başbakanı Theresa May bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi vardı.iki ülke arasındaki işbirliği ve ilişkilerin güçlendirilmesini konuşmak üzere bir araya geldi.

Taraflar, bakanlardan oluşan bir danışma grubu ile kapsamlı işbirliği ilişkileri kurma kararı aldı. Diplomasi, ekonomi, maliye ve ticaret alanlarında görüşmelerin sıklaştırılması konusunda anlaştı.

Görüşmenin en önemli konu başlığı ise Kuzey Kore’nin nükleer denemeleriydi. Güney Kore Devlet Başkanı, İngiltere’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore ile yaşanan nükleer sorunla ilgili kararların kabul edilmesi ve konseyin daimi üyesi olarak kararların uygulanmasında öncü rol oynadığı için teşekkürlerini sundu.

İngiltere Başbakanı, nükleer sorununun ve Kuzey Kore füzelerinin, sadece kuzeydoğu Asya ile sınırlı kalmadığı belirterek, dünya barış ve güvenliğini tehdit ettiğini ifade etti. Uluslararası toplumun Kuzey Kore sorununa yönelik çabalarını artırması gerektiğini vurguladı.

Güney Kore Başkanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada iki liderin, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı kararlı bir şekilde yaptırımlar uygulanması gerektiği konusunda hemfikir olduğu belirtildi. Tarafların, Kuzey Kore nükleer sorununu barışçıl bir biçimde, temel ve kapsamlı bir şekilde çözme ve barışı sağlamak için iki ülke arasındaki işbirliği ve iletişimi güçlendirmek üzere anlaştığı bildirildi.

Güney Kore Başkanlık Ofisi, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin liderleri ile Kuzey Kore nükleer sorununu çözmek için BM Güvenlik Konseyi ile işbirliği geliştirmek için ikili zirve görüşmelere devam edileceğini kaydetti.