Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nijer’den Cezayir’e göçmen tepkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijer, Cezayir Hükümeti’nin vatandaşlığı olmayan Afrikalı göçmenlerin kendi topraklarına sınır dışı etmesini protesto etti. Ayrıca Nijer, göçmenlerin sınır dışı edilmesine ilişkin bir takvim için Cezayir hükümetiyle görüş birliğine varmak isteğini dile getiren bir mektup gönderdi.

Hükümete yakın Cezayirli bir kaynağın Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada Nijer’in şikayetini, yüzlerce göçmenin Mali-Nijer sınır dışına gönderilmesini denetleyen İçişleri Bakanlığına yaptığı bildirdi. Nijer mektubunda “Cezayir sınırlarımıza Gine, Kamerun ve diğer Afrika ülkelerinden göçmen gönderdi. Onları ülkelerine geri göndermek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Nijer mektupta, kendi vatandaşları olmadığı takdirde Cezayir’den gelen göçmenlerden sorumlu olmadığını vurguladı.

Göçmen merkezinde yasadışı faaliyetler yürütülüyor

Nijer İçişleri Bakanı Muhammed Bazum, Fransız Ulusal Radyosu France Inter yaptığı açıklamada, Cezayir ülkesindeki yasadışı göçmenlerin asli ülkesine gönderilmesi için çağrıda bulundu. Nijer’in kuzeyinde, Batı Afrika göçmenlerinin bulunduğu göçmen merkez ilgili olarak Bazum, Cezayir yetkilileri tarafından sınır dışı edilen 700’den fazla göçmenin bulunduğu bu merkezde uyuşturucu ve silah ticaretinin yanı sıra insan ticareti ve gizli göç gibi yasadışı faaliyetlerin yapıldığına dikkati çekti.

RND milletvekili Şebab saldırgan tepkileri eleştirdi

Bu yılın başında yasadışı Afrika göçmenlerinin Nijer’e sürülmesiyle ilgili olarak konuşan Ahmed Uyahya liderliğindeki Demokratik Ulusal Birlik Partisi (RND) milletvekili Sıddık Şebab Cezayir halkının misafirperverliğinden şüphe uyandıran ve saldırgan tepkileri eleştirdi.

BM tarafından New York’ta göç için küresel anlaşma hedefiyle düzenlenen toplantıdan sonra açıklamada bulunan milletvekili Şebab, Cezayir’in özellikle Sahraltı Afrika’dan gelen eşi görülmemiş göç akımlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Şebab, Cezayir’in stratejik konumu nedeni ve istihdam olanakları nedeniyle göçe maruz kaldığını vurguladı.

Cezayir’de 40 binden fazla Suriyeli göçmen bulunuyor

Ülkesinin göçmenlere misafirperverlik ve hoşgörüyle muamele ettiğini ve 40 binden fazla Suriye vatandaşına ev sahipliği yaptığını söyleyen Şebab, göçmenlerin 2012 yılından bu yana konaklama, eğitim, sağlık hizmeti ve hatta çalışma imkanı sağlamak için yapılan özel düzenlemelerden istifade ettiklerini belirtti. Şebab, Cezayir’in bu misafirperverliğinin düşmanlar tarafından istismar edildiğini vurguladı.

6 bin 500’den fazla göçmen, Nijer ve Mali sınırına gönderildi

Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporunda Cezayir’in göçmenleri iyi karşılamayan ülke olarak değerlendirdi. Raporda Ağustos ve Aralık ayları arasında göçmenlerin zorla tutuklandığı ve Sahraltı ülkelerinden 6 bin 500’den fazla göçmenin Nijer ve Mali sınırına gönderildiği belirtildi.