Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nijerya ordusu Boko Haram’a yönelik geniş çaplı bir operasyon başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijerya ordusu dün ülkenin kuzey doğusundaki Maiduguri’da düzenlenen saldırıların ardından Boko Haram’a yönelik operasyonlarına hız verdi. Teröristlerin izini sürmeye başladı.

Borno eyaletinde Boko Haram’a yönelik düzenlenen operasyonları komuta eden Tümgeneral Rogers Nicholas, kara ve hava kuvvetlerinin bir gün önce Maiduguri’ye sızmaya çalışan teröristleri yakalamak için sıcak takibe başladıklarını duyurdu..

Tümgeneral Nicholas, ordunun Maiduguri’ya birkaç kilometre uzaklıktaki askeri noktaya düzenlenen saldırıyı kayıp vermeden bir saat içinde başarıyla püskürttüğünü belirtti. Saldırının büyük ihtimalle Boko Haram tarafından düzenlendiğini kaydetti.

Nicholas, Reuters’a yaptığı açıklamada Maiduguri’daki durumun kontrol altında olduğunu aktardı.

Ulusal Muhafız Ordu Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırganların ordu tarafından püskürtüldüğü ve şu ana kadar ölü veya yaralı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını belirtildi. Ayrıca saldıryı henüz üstlenen olmadığı bilgisi verildi.

Ülkede faaliyet gösteren silahlı sivil grupların komutanı İbra Yem Lehman, militanların araçları kalkan olarak kullandığını belirtti. Teröristlerin kullandığı bir aracın sivillerin otomobillerinin arasında girerek ateş açtığını duyurdu.

Hükümet kutlamalara yönelik ek tedbirler aldı

Nijerya yönetimi, saldırıların sıklaşmasıyla birlikte başta Noel olmak üzere ülkede düzenlenen her türlü dini kutlamaya yönelik ek tedbirler alındığını duyurdu. Olası saldırılar için hazırlıklı olunduğu vurgulandı.

Zira Boko Haram, geçen yıllar içinde birçok defa dini günlerde ve bayramlarda kiliselere ve camilere saldırılar düzenlemişti.
Boko Haram son olarak Müslüman nüfusun yoğun olduğu Maiduguri’ye saldırmıştı. Saldırı, Nijerya Devlet Başkanı Yardımcısı Yemi Osinbajo’nun bölgeye ziyaretinden bir gün öce gerçekleşmişti.

Polis, olası yeni saldırılar konusunda yerel halkı uyararak Noel münasebetiyle Maiduguri’deki güvenlik önlemlerini hafta sonu artırdı.

Nijerya ordusu geçen pazartesi günü Yobe Eyaleti yakınlarındaki askeri noktaya saldıran aşırılık yanlısı 10 teröristi öldürmüştü.

Nijerya’da bilanço ağırlaşıyor

8 yıl önce başlayan Boko Haram saldırılarında şu ana kadar 20 bin kişi öldü, 2.6 milyon kişi de evlerinden oldu. Boko Haram, geçen aylarda ülkenin kuzeyindeki kışlalara, sivil yerleşim yerlerine ve kırsal alandaki birçok köye yönelik saldırılarını artırdı.

Saldırıların artış sebebinin ordunun Boko Haram’ın silah ve gıda temin ettiği kaynakların önünü kesmesi olduğu kaydediliyor.