Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nijerya’da 15 Boko Haram militanı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijerya ordusu Boko Haram terör örgütü üyesi 15 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. General İbrahim Atahiri basına yaptığı açıklamada; isyancıların bir çoğunun yaralandıktan sonra kaçmayı başardığını daha sonra Borno eyaletinin Ceruze köyünde askerlere tuzak kurduklarını ifade etti. Atahiri, Ordunun, kaçan saldırganların ardından silah ve mühimmat ele geçirdiğini de sözlerine ekledi.

Boko Haram, Nijer ve Kamerun’a saldırı düzenlediği gibi Nijerya’nın kuzey doğusu için tehdit oluşturuyor. Yaklaşık 2.5 milyon kişinin yurtlarından kaçmasının yanı sıra 2009’ dan beri bölgede militanlar tarafından on binlerce kişi öldürüldü.

Bundan dolayı pazartesi günü Nijerya’da askeri merkezde ilk defa 2000’den fazla Boko Haram üyesi için kapalı toplu bir duruşma başlatıldı. 2009’da başlayıp 20 bin kişinin ölümünün ve 2.6 milyon kişinin kuzeydoğudan göçünün ardından gözaltında olan bütün sanıklar için tutuklama kararı çıkarıldı.

Nijerya Adalet Bakanlığı Nijerya’nın merkezinde bulunan Kanji eyaletindeki askeri mahkemede ilk olarak yaklaşık 1670 tutuklunun akabinde Kuzeydoğunun en büyük şehri Borno eyaletinde tutuklu Maiduguri, De Geişa kışlasında tutulan 651 kişinin de duruşmasının gerçekleşeceğini duyurdu.

Dosyayı yakından takip eden bir hükümet kaynağı savcılığın ve savunma avukatının pazartesi erkenden Kanji’ye gelip duruşmaya hazırlandıklarını aktardı.

Resmi rakamlara göre sekiz yıllık süreçte sadece 13 kişi yargılanırken 9 militan, Boko Haram’a üye olmak suçundan mahkum edildi.

Öte yandan insan hakları örgütleri, orduyu devam eden soruşturmalara ve Boko Haram üyesi oldukları şüphesinin olmamasına rağmen birçok kişiye keyfi tutuklama ve yargılanmadan idam kararı vermekle suçladı. Hükümet uluslararası gözlemcilerin olduğunu iddia etsede basının oturumlara katılma engelinden sonra mahkemenin şeffaflığı hakkında endişeler bulunuyor.