Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nijerya’daki şiddet olaylarında bir haftada 200 kişi hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijerya’nın Plateau Eyaleti Valisi Simon Lalong, geçtiğimiz hafta sonu eyaletteki çobanlar ve çiftçiler arasında patlak veren şiddet olaylarında 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Lalong, bugün Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin huzurunda yaptığı açıklamada, 200’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle üzgün olduğunu dile getirdi. Yılbaşından beri merkezi eyaletlerde etnik gruplar arasında meydana gelen şiddet olaylarında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Plateau Hıristiyan ve Müslüman topluluklar arasında tarihsel olarak patlayıcı bir bölge. Vali Lalong, dün aylardır ülkedeki şiddet eylemlerini ihmal etmesi nedeniyle eleştirilen Muhammed Buhari’yi karşıladı.

Şu ana kadar Plateau eyaletine barışı kısmen sağlamayı başaran Lalong, tekrarlanan saldırılara karşı endişesini dile getirdi. Söz konusu saldırılar hayvan hırsızları ve yağmacılara kapı aralıyor.

Nijerya, büyük çatışmalara sahne oluyor

Devlet Başkanı Buhari, yönetiminin güvenlik sektöründe elle tutulur bir başarı kaydettiğini ifade etti. Ancak nüfusu 180 milyona ulaşan Nijerya, büyük çatışmalara sahne oluyor. Güvenlik durumu ise son üç yılda önemli ölçüde geriledi.

Son saldırılarda gelişmiş silahlar kullanılması endişelerin artmasına neden oldu. Lalong bu konu hakkında, “Söz konusu durum bizim bu olaylara da Boko Haram’a karşı verdiğimiz mücadele gibi olması gerektiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin, Şubat 2019’da yapılacağı açıklandı. Ancak uzmanlar, suç gruplarının siyasi alana girmelerinden ve verimli topraklara ulaşmak için gerçekleştirilen çatışmaların etnik ve dini bir kinliğe bürünmesinden endişe ediyorlar.