Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikaragua Devlet Başkanı muhalefetin erken seçim talebini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Managua’da destekçileri ile bir araya geldiği mitingde, ‘bir grup darbeci’ olarak nitelendirdiği muhalefetin erken seçim talebini reddetti.

Ortega, başkentin batısında binlerce destekçisinin katıldığı miting sırasında, “Burada kuralları anayasa belirliyor. Bir grup darbecinin teklifiyle kurallar bir gecede değiştirilemez” dedi.

Ortega, 230’dan fazla kişinin öldüğü bir protesto dalgasıyla karşı karşıya kaldığı 30 Mayıs’tan bu yana ilk kez halkın karşısına çıktı.

AFP’nin aktardığına göre Devlet Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer darbeciler iktidarı elde etmek istiyorlarsa, halkın oylarını almak için çalışsınlar. O vakit, halkın son haftalarda çok fazla tahribata neden olan darbecilere oy verip vermeyeceğini göreceğiz. Her şeyin bir zamanı var. Seçimlerin zamanı da gelecek.”

Rakiplerine ve istifasını talep eden göstericilere, ‘sabotajcılar’ ve ‘suç çeteleri’ diyerek saldıran Ortega, “Onlar Nikaragualı kardeşlerini öldürmek için fitne tohumları ekiyor ve teröristçe taktikler geliştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Ortega, siyasi müttefiki olan merhum Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in anısına yapılan bir anıtın önünde, yanında eşi ve yardımcısı Rosario Murillo’nun bulunduğu bir platformdan destekçilerine hitap etti.

67 yaşındaki Rosario Murillo ise, “Yargı, teröristlerin ve ülkedeki barışa ve güvenliğe karşı işlenen suçları finanse edenlerin icabına bakacak” diyerek rakiplerini uyardı.

Muhalefet diktatörlükle suçluyor

Muhalefet, Daniel Ortega ve eşini Nikaragua’yı diktatörlükle yönetmek ve yolsuzluk yapmakla itham ediyor.

Muhalif sivil toplum örgütlerinden oluşan Demokrasi ve Adalet Sivil Koalisyonu, 12 Temmuz Perşembe günü gösteri, ertesi gün de grev yapacağını duyurdu. Muhalefet, 1979’dan 1990’a kadarki dönemde ve sonrasında 2007’den beri iktidarda olan 72 yaşındaki eski Sandinista savaşçısı Ortega’nın istifa etmesini ya da erken seçime gitmesini talep ediyor.

Ortega’nın mevcut görev süresi 2022 Ocak ayında sona eriyor. Hükümetle muhalefet arasında arabuluculuk yapan Katolik Kilisesi, seçim tarihinin 2022’den 2019’a çekilmesini teklif etti, ancak Devlet Başkanı bu teklife cevap vermedi.

AFP’nin aktardığına göre Ortega, cumartesi günü yaptığı konuşmada, Sandinista piskoposları başkanını ima ederek, “Bizi çok sayıda dini kurumda ölümle yargılayan ve lanetleyenler de dahil olmak üzere, hepimiz yakınlarımızı sevmek zorundayız” diyerek eleştiride bulundu.

İktidarda olan Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) lideri Ortega’nın destekçileri, partinin bayraklarını sallayarak, ‘Darbeciler düşsün’, ‘Geri adım atmak yok’, ‘Ey liderim! Sabit dur’, ‘Barış istiyoruz’ gibi sloganlar attı.

Pek çok şehirde gösteri düzenlendi

Nikaragua’nın diğer şehirlerinde de yürüyüşler düzenlendi. Managua’daki Plaza de las Victorias’ta başlayan gösteri, Başkan Yardımcısı Rosario Murillo’nun emriyle metalden yapılmış ‘hayat ağaçları’ ile çevrelenen merhum Venezüella lideri Hugo Chavez’in heykelinin bulunduğu yerde sona erdi.

43 yaşındaki gösterici Guillermo Ramirez, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Liderimiz Ortega’yı, yani fakirlere ilgi gösteren tek kişiyi, darbeci sağın karşısında dimdik duran adamı destekliyorum’’ ifadelerini kullandı.

Eski bir asker olan 57 yaşındaki Marta Kandray da Başkan Ortega’ya verdiği desteği, “Ben devrimci bir kadınım ve ülkemi darbeci sağa ve onun sabotajcılarına karşı savunuyorum’’ sözleri ile dile getirdi.

Ülkedeki kargaşa 2 kişinin ölümüne yol açtı

Öte yandan bir insan hakları örgütü, hükümet güçlerinin, Ortega’nın muhaliflerinin bariyerler kurduğu ülkenin güneybatısında şiddetli bir operasyon yürüttüğü sırada en az iki kişinin öldüğünü ve birçok kişinin yaralandığını bildirdi.

Carazo bölgesindeki Nikaragua İnsan Hakları Merkezi’nden bir yetkili, “İsyan karşıtı birimler ve silahlı paramiliter güçlerin sabah 6 sularında girdiği Deriampa’da iki ölü saydık” açıklamasında bulundu.

Son günlerde maskeli ve silahlı kişilerden oluşan çok sayıda grup, çeşitli şehirlerde isyan karşıtı güvenlik güçleri ile çatışarak göstericilerin kurduğu bariyerleri yerle bir ediyor.

İnsan hakları kuruluşları, üç aydır ülkede kol gezen şiddetin büyük bir kısmına söz konusu grupların sebep olduğunu düşünüyor.

Öte yandan, ülkedeki ekonomik kriz de gittikçe kötüleşiyor. 200 binden fazla kişi işsiz kalırken, Merkez Bankası beklenen büyüme rakamı tahminini yüzde 4.9’dan yüzde 1’e düşürdü.