Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikaragua’da iki günlük ateşkes imzalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nikaragua’da, geçtiğimiz günlerde Başkan Daniel Ortega’ya karşı, hükümet ve muhalefet arasında yaşanan ve altmıştan fazla insanın ölümüne neden olan gösterilerden sonra Cuma günü ateşkes imzaladı.

Ateşkesin ilk gününde, üniversite binasına arabanın içinden bazı silahlı kişilerce ateş açıldı. Nedeni belli olmayan saldırı sonrası en az dört öğrenci yaralandı. Öğrenciler adına konuşan sözcü “Başkan Daniel Ortega ateşkese uyma sözü verdi ancak, Ulusal Ziraat Üniversitesi özel birimler tarafından saldırıya uğradı” ifadelerini kullandı.

Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) İnsan Hakları Komitesinden bir heyet ülkedeki durumu, protestonun nedenini değerlendirmek ve üniversiteyi ziyaret etmek için Nikaragua’ya geldi. Heyet yaptığı incelemelerin ardından, dört öğrencinin de hafif şekilde yaralı olduğunu aktardı.

63 kişi yaşamını yitirdi

Nikaragua hükümeti ve muhalefet, partilerine arabuluculuk yapan Nikaragua Piskoposlar Konseyi’ne göre, hükümete karşı bir ay süren protesto gösterileri, 63 kişinin ölümüne yol açtı.

Yapılan ateşkes anlaşmasında, hükümet polisleri, özel kuvvetleri ve destekçilerini sokaklardan çekme sözü verdi.

Buna karşılık muhalefet, diyaloğun yeniden başlaması için mümkün olan en iyi koşulları sağlamayı taahhüt etti. Gösterileri yöneten öğrencilerde trafiğin seyrini bozmamaya ve gösteri yapmamaya karar verdiler. Buna karşı ise hükümetten, resmi medyada, “kaosun yüzleri” başlığı altında protesto hareketindeki liderlerin kimliklerinin ve adreslerinin yayınlandığı haberleri durdurmasını istediler.

“Diyalog sonuç vermezse olay savaşa gider”

Öğrenci liderlerinden Lester Eliman, “Diyalogdan bir sonuç almaz isek olay savaşa gider” dedi.

Muhalif parti destekçileri iki günlük ateşkesi memnuniyetle karşılarken Cumartesi günü binlerce kişi başkent Managua’nın güneyinde yürüyüşler düzenledi. Aynı zamanda binlerce hükümet yandaşı, şehrin kuzeyindeki Simon Bolivar’da barış ve ulusal kahraman Augusto César Sandino’nun (1895 – 1934) doğumu gününü kutlamak için bir araya geldi.

Komisyonla birlikte ateşkes geldi

Ateşkes ADÖ İnsan Hakları Komisyonunun Cuma günü Nikaragua’daki görevine başlaması ile beraber ilan edildi. Komisyon iki gün önce Hükümet baskısının kurbanlarıyla tanışmak için güneydeki Masaya şehrine geldi. Komisyonun bazı üyeleri ise öğrenciler ile görüşmek için batıdaki Lyon ve Managua’daki Politeknik Üniversitesine gittiler.

Çatışmalar kısa sürede ülkeyi sardı

Protesto gösterileri, 72 yaşındaki Başkan Ortega’a karşı 18 Nisan’da emeklilik yönetmeliğinde değişiklik yapıldıktan sonra iptal edilmesine karşı başladı. Ülkedeki bu protesto dalgası sırasında en az 63 kişi öldü ve 500 kişi yaralandı.

Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin eski lideri olan Ortega, ülkeyi 1979’dan 1990’a kadar yönetti ve 2007’de yönetimi tekrar devraldı. Bu protestolar 11 yıllık liderliği esnasında karşılaştığı en kötü olay olarak görüldü. Nikaragua İnsan Hakları Merkezi, 5 Mayıs’ta, başkanı ve eşini kendisine karşı gösteri yapan öğrenciler aleyhine baskı uygulamaya cesaret vermek ile suçladı.

Geçen hafta ordu, Orta Amerika ülkesindeki hükümet karşıtı protestolara katılanlara baskı uygulandığı suçlamalarını reddetti.