Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikaragua’da protesto gösterilerinde 25 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, emeklilik sistemine karşı düzenlenen ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddetli protesto eylemlerinin ardından dün sessizliğini bozarak hükümetin diyaloğu sürdüreceğini açıkladı.

Ortega, ulusal televizyonda halka hitaben yaptığı konuşmasında, ailelerin daha fazla teröre maruz kalmaması için diyaloğa açık olduğunu belirtti.

Nikaragua Devlet Başkanı, çoğu üniversite öğrencisi olan göstericiler arasına çete üyelerinin sızdığını ve protestocuların sağcı siyasi gruplar tarafından provoke edildiklerini söyledi. Ayrıca ABD’nin de bu grupları mali olarak desteklediklerini dile getirdi. Ortega, gösterilerin amacının ‘güvensizlik ve korku’ yaymak olduğunu da sözlerine ekledi.

Devlet Başkanı’nın konuşmasının ardından yüzlerce genç yine başkentteki güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi. Başkent Managua dâhil yedi şehirde gösteriler alevlendi.

Gazeteci Angel Gahona, Bluefields kentindeki olayları Facebook üzerinden canlı yayınlarken vurularak öldü. Gazetecinin vurulduğu ana dair görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

Ortega’nın 11 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana düzenlenen en şiddetli gösterilerde 25 kişi ölürken, yaklaşık 100 kişi de yaralandı.

Nikaragua Devlet Başkanı Yardımcısı Rosario Murillo, hükümetin işverenlerin katkılarını ve emeklilik sistemine yönelik teklifi tartışmaya hazır olduğunu açıklarken, Nikaragua İşverenler Sendikası, polisin göstericilere karşı baskısının durdurulmadığı sürece diyalogun gerçekleşemeyeceğini belirtti.

Hükümet, perşembe günü gösterileri yayınlayan dört televizyon kanalının da yayınını kesti.

New York’taki Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre gösteriler sırasında en az 9 gazeteci de yaralandı.

Nikaragua Sosyal Güvenlik Enstitüsü, geçen pazartesi günü sosyal güvenlik reform paketini açıklamıştı.

Sistemdeki 75 milyon dolarlık açığı kapatma gerekçesiyle hazırlanan paket iki gün sonra, çarşamba günü, Devlet Başkanı Daniel Ortega tarafından kararname ile yasalaştırılmıştı.

Kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları çerçevesinde işçiler ile çalışanların emeklilik katkı paylarını artıran yasal düzenleme yapılmış, ardından protestolar başlamıştı.