Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikki Haley: Kuzey Kore savaş için yalvarıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, pazartesi günü yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin, Çin ve Rusya’nın dialog çağrısını kabul etmeyerek füze ve nükleer programlarına devam etmesinden dolayı Kuzey Kore’ye sıkı tedbirler uygulamasını istedi.

ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyi’ne Kuzey Kore’nin son nükleer denemesinin ardından Pyongyang yönetimine karşı mümkün olan en sert tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

Nikki Haley, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un hareketlerinin ‘savaş için yalvardığına’ bir işaret olduğunu söyledi.

“Sabrımız da sınırsız değil”

Haley, Konsey’de yaptığı konuşmada, “Çabalarımıza rağmen, Kuzey Kore’nin füze programı her zamankinden daha gelişmiş ve tehlikeli durumda. Savaş asla ABD’nin istediği bir şey değil. Bunu istemiyoruz ama sabrımız da sınırsız değil” dedi.

Çin ve Rusya’nın Güvenlik Konseyi Delegeleri tarafından açıklandığı üzere, bu iki ülke Pyongyang’a karşı yeni tedbirler almaktan söz etmeden, Kuzey Kore ile yaşanan krizin barış içinde çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

Çin büyükelçisi Lu Cui, “Diyalog sayesinde Kore Yarımadası’nı nükleer silahsız bir bölge yapabiliriz” belirtti.

Rusya Büyükelçisi Vasiliy Nebenzya ise, ülkesinin tüm tarafları diyaloğa çağırmaya ve müzakereleri sürdürmeye çağırdığını söyleyerek, “askeri çözüm yok” dedi.

Rus Büyükelçisi, görünüşe göre geçtiğimiz haftalarda Kuzey Kore’ye öfke dolu sözler söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ı ima ederek, sakin ve dengeli bir şekilde çalışmak gerektiğini vurguladı.

Çin ve Rusya, Kuzey Kore’nin Washington tarafından reddedilen nükleer programını askıya alması karşılığında, Güney Kore ile ABD arasındaki ortak askeri tatbikatı durdurma teklifini yineledi.

Çin, Kuzey Kore ihracatının yüzde 90’ını karşılayarak en büyük desteği sağlıyor.

Güvenlik Konseyi, 2006’da ilk nükleer denemesini yaptıktan sonra Kuzey Kore’ye altı yaptırım uyguladı. Fakat, Pyongyang’ın nükleer programını durdurması ve uluslararası topluluğa meydan okumasını engelleme yönünde bir işe yaramadı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore ile ilgili uygun tedbirleri alacağı yönünde BM’e güvendiğini söyledi. Guterres, “Gerginlik arttıkça, yanlış anlama ve hata riski de artar” diyerek Güvenlik Konseyi’ni uyardı.