Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikki Haley’in yerine gelebilecek 5 adaydan biri Mısırlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Nikki Haley’in istifasının ardından ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilciliği için adı geçen 5 adayın dosyasını inceliyor. Bu adaylardan biri de eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Mısır asıllı Dina Habib Powell. Powell Beyaz Saray’daki görevinden istifa ederek Goldman Sachs Group adlı şirkete geçmişti.

Dina, Mısır ordusunda subay olan bir baba ve Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan bir annenin çocuğu olarak 1973’te Mısır’ın başkenti Kahire’de dünyaya geldi.

Dina’nın ailesi 1977’de ABD’nin Teksas eyaletindeki Dallas şehrine taşındı. Burada otobüs şoförü olarak çalışan babası daha sonra eşiyle birlikte bir Arap lokantası açarak işletmeye başladı.

Teksas’daki Austin Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamlayan Dina’nın parlak kariyeri, Cumhuriyetçi Senatör Kay Bailey Hutchinson’ın Senato’daki ofisinde iş bulmasıyla başladı.

2005 yılında Başkan George W. Bush’un ekibine katılan Dina, ilk Arap kökenli en genç Beyaz Saray çalışanı olarak göreve başladı. O dönem henüz 29 yaşında olan Dina, Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışı eğitim ve kültür departmanında görev aldı.

İstifa eden Powell eski işine geri döndü

Dina Powell, Başkan Trump’ın göreve geldiği ilk dönemlerde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı olarak görev yaptı. Ortadoğu’daki diplomatik çalışmalarda önemli bir rol üstlenen Dina, bu yılın başlarında, on yıldan uzun bir süre çalıştığı Goldman Sachs Group Şirketi’ne geri döndü.

Dina geçtiğimiz Aralık ayında Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıdığını açıklamasından iki gün sonra Beyaz Saray’daki görevinden istifa etmişti. Fakat Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Powell’ın Beyaz Saray’dan ayrılışının Kudüs kararı ile bağlantılı olmadığını belirterek bir yıl görevde kalmayı planladığını belirtmişti.