Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nikki Haley’nin ‘başkanlık hırsı’ konusundaki spekülasyonlar arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını savunmasından sonra, ‘başkanlık hırsı’ olduğu konusundaki spekülasyonlar arttı.

45 yaşındaki Cumhuriyetçi Parti üyesi Haley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısını veto ettiği gibi, BM Genel Kurulu’nda ABD aleyhinde oy kullanacak ülkelerin isimlerinin not edileceğini söyleyerek tehdit etmişti.

Haley, Kırım işgalden kurtulana ve Rus askerleri Ukrayna’dan çıkana kadar yaptırımların uygulanmaya devam edeceği açıklandığında, Rusya’ya karşı sert bir çizgi çizen ilk ABD yetkililerinden biriydi.

Ukrayna’dan Haley’e destek

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Vladimir Yelçenko, “Haley mükemmel bir iş çıkardı” diyerek gördükleri destekten memnun olduğunu belirtmişti.

Haley, geçtiğimiz yıl, Trump’ın güvenlik tehdidi olarak görmesine rağmen Rusya ve Çin’in desteğini alan Kuzey Kore üzerinde üç maddelik yaptırımların uygulanmasını da savunmuştu.

Haley’in önerdiği yeni yaptırımlar, BMGK’da oybirliğiyle kabul edilirken, Haley ise diplomatik becerilerini göstermiş oldu.

Görevini üstlenmesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra, Haley’in imajı artık aynı değil.

ABD siyasetinde etkileyici performans sergilemeye devam ederek ‘yıldızı yükselen’ ve BM’de ‘parlayan’ Haley, ülkesinde çok daha yüksek mevkilere gelmeyi dört gözle bekliyor gibi görünüyor.

“Haley, oy toplamayı hedefliyor”

Fransız basınının aktardığı bilgilere göre, BMGK’da yer alan bir diplomat, “Haley BM Genel Kurulu’nda destek almayı değil, 2020’de veya 2023’te seçimler için oy toplamayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Haley’in dış politika uzmanlığının bulunmadığını düşünenlerin görüşleri de zamanla değişti.

Anne ve babası Hindistanlı bir göçmen olan Haley, İran konusunda sert bir tutum takınırken, İsrail’i büyük ölçüde destekliyor. Ayrıca Haley, BM bütçesinde kesintiye gidilmesi çağrısında da bulundu.

Çoğu diplomat, bu üç konunun Cumhuriyetçiler tarafından memnuniyetle karşılandığını kabul ediyor.

“Daha etkili olacağım bir konum istiyorum”

Medyada aylardır Haley’in ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yerini alacağına dair söylentiler yer aldı. Ancak Haley, gazetecilere bu işle ilgilenmediğini söyleyerek bunu reddetti. Haley, bu konu hakkında, “Bu koltuğu almayacağım. Daha etkili olacağım bir konumu istiyorum” açıklamasında bulundu.

Buna karşılık, ‘Ateş ve öfke’ kitabının yazarı Michael Wolff, Haley’in gözünü başkanlığa diktiğini söylüyor.

Wolff’un kitabında, Beyaz Saray’daki bir yetkilinin, Haley’in bu konuda ‘çok iddialı’ davrandığını ve Trump’tan çok daha akıllı olduğunu söylediği bilgisi yer alıyor.

Ancak Haley, politik hırslarıyla ilgili gelen her soruyu reddederek, BMGK’daki mevcut çalışmalarına odaklandığını söylüyor.