Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ninova Kent Konseyi, şehir dışından bir emniyet müdürünün göreve getirilmesini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beşar Kiki başkanlığında Ninova Kent Konseyi, Federal İçişleri Bakanlığı’nın Ninova Emniyet Müdürü Tümgenereal Vasık Hamdani yerine, Selahaddin-i Eyyubi kentinden bir Emniyet Müdürü atayacağı ile ilgili çıkan haberlerin önünü almak için tüm üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Şehirdeki haberlere göre, Hamdani’nin görev değişikliğiyle ilgili henüz resmi karar çıkmamasına rağmen, konuyla ilgili söylentilerin yayılması üzerine Ninova Kent Konsey Başkanı ile Güvenlik Komitesi Başkanı’nı konuyla ilgili itirazlarını dile getirmek için basın toplantısı düzenledi.

“Görev değişikliği kabul edilemez”

Emniyet Müdürü başta olmak üzere kentteki diğer çalışanlar hakkında yapılacak görev değişikliğinin, Ninova Meclisi tarafından kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kiki, ‘’Görev değişikliği Ninova Kent Meclisi ve Yönetiminin yetki alanıdır. Şuan Emniyet Müdürlüğü görevini ifa eden Hamdani, Kent Meclisi tarafından oybirliği ile seçilmiş olup uzun yıllar bu görevi yerine getirmiştir. Bizim önereceğimiz tek isim o’dur, Federal İçişleri Bakanlığı birini atayacaksa onu ataması gerekir’’ dedi.

Kiki, ‘’İçişleri Bakanlığı koridorlarında şuan ki emniyet müdürünün değişikliğiyle ilgili meclisimiz duyumlar alıyor. İster Emniyet yönetiminde olsun isterse de diğer makamlar için olsun, bize dayatılan hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz. Halihazırda Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Şefimiz, zaten görevini hakkıyla yerine getirmektedir. Biz her ahval ve şeriye üzerine(durum ve konumda) kendisinden razıyız’’ şeklinde konuştu.

“Ninova’da güvenlik zaafiyeti bulunmuyor”

Öte yandan, Ninova Kent Meclisi Başkanı Muhammed Beyati, düzenlenen basın toplantısında Emniyet Müdürünü öven ifadeler kullandı. Beyati, ‘’Ninova’daki güvenlik durumları gayet güzel, son zamanlarda herhangi bir güvenlik zaafiyeti meydana gelmedi’’ dedi.

İçişleri Bakanlığının bu yönde herhangi bir adım atmamasını umduğunu belirten Beyati, Haşd Şabi Merkezlerini ve Musuldaki Aşair birliklerini işaret ederek ‘’Çünkü göreve getirme veya görev değişikliği gibi konularda yetki Yerel Meclis’e aittir’’ ifadesini kullandı.

Beyati, “Haşd Şabi ülkede önemli görevler üstlendi, fakat Musul içinde bir merkeze sahip değiller, sadece dışarda merkezleri var. Bunların çıkarılarak operasyonlarda koordineli çalışmaları için dağıtılması yönünde karar var’’ dedi.

“Tecrübeli bir ismin bu göreve getirilmesi gerekir”

İçişleri Bakanlığından görev değişikliği ile ilgili haberlerin varlığına işaret eden Ninova Milletvekili Nayif Şamri ise, halihazırdaki Emniyet Müdürünü desteklediğini ve görevinde kalması gerektiğini vurguladı. Şarkul Avsat’a konuşan Şamri, ‘’Şuanki emniyet müdürünün görevinde kalması taraftarıyız. Zira Ninova’daki hava, şehirle ilgili tecrübeli birinin görevinde kalması yönünde bir talebin olduğunu gösteriyor ’’ dedi.

Kent Konseyi 3 isim belirler

Emniyet müdürünün seçilmesiyle ilgili prosedür hakkında konuşan Şamri, “Kent Konseyi 3 isim belirleyerek İçişleri Bakanlığına iletir. Bakanlık da bunlardan birini seçer. Tabi aynı zamanda Kent Konseyi’nin şehrin dışından birinin göreve getirilmesi durumunda kararı veto etme hakkı da bulunmakta. Çünkü hakiki manada Şehrin güvenliğinden ve huzurundan kendisi sorumlu’’ ifadelerini kullandı.

“Şehirde yeterli sayıda komutan var”

Diğer yandan, Selahaddin-i Eyyubi şehrinden ayrılan Tümgeneral Hamad Nas’ı Ninova şehrine yeni emniyet müdürü olarak atanmasına karar verileceğini savunan Ninova Kent Meclis üyesi Cefal Saib, ‘’Şehir dışından birinin göreve getirilmesine Kent Meclisi’nin itiraz etmesi, şehirde yeterli sayıda komutanın olmasından kaynaklanıyor’’ dedi.

“Göreve bu şehrin evlatlarından biri getirilmeli”

Saib, ‘’İçişleri Bakanlığının Hamadani ile ilgili farklı gözlemleri varsa dahi, bu şehrin evlatlarından birini göreve getirmesi gerekir. Zira biz daha önce şehir dışından gelenleri de tecrübe ettik ancak şehrin güvenliğini sağlanamadı. Ninova Kent Konseyi şehir dışından bir görevlendirmeye karşı alınan bu karara sahip çıkarsa, inanıyorum ki eninde sonunda İçişleri Bakanlığı bunu onaylayacaktır’’ diyerek sözlerini noktaladı.