Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nizar Zakka’nın ailesinden kurulacak Lübnan hükümetine çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan Nizar Zakka’nın ailesi, Lübnanlı siyasi partilere taahhütlerine bağlı kalmaları çağrısında bulunarak, bakanlar kurulu açıklamasında oğullarının davasının ana gündem olmasını istedi.

Zakka’nın ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Bir sonraki hükümetin kurulmasının arifesinde, siyasi partilerin verdiği taahhütleri hatırlatmayı üzerimize bir görev olarak görüyor ve İran hapishanelerinde keyfi bir şekilde tutulan Nizar Zakka’nın davasının bakanlar kurulunun ana gündem olmasını istiyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı;

“Hakikatin yerini bulması ve Nizar’ın vatanına, ailesine iadesini görmezden gelen herkes, suçluyla ilişkisi olduğu konusunda şüpheli konuma düşmüştür. Bu durumda olan kimseler, suçu işleyen ve dar hesapların peşinde olanlarla aynı kefededir. Son üç yılda yapılan hataların düzeltilerek, bir sonraki hükümetin diplomatik ve siyasi kanallar yoluyla Nizar’ın serbest bırakılması için çalışacak bir kriz odası kurmalıdır. Demokratıyla, Cumhuriyetçisiyle ABD Yasama organının Nizar’ın tutuklanmasını kınaması ve onun ismiyle yasa çıkarması, kaçırma eyleminde bulunanlar hakkında yaptırım avantajını kullanarak serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunması her bir Lübnanlı için utanç vesilesidir. Ki bu süreçte hem parlamentosu hem hükümetiyle Lübnanlı merciler en azından bir kınama mesajı bile yayınlamış olsa, Nizar’ın, sırtını dayayacak ve tutuklu bulunduğu üç yıllık süre zarfında kendisinden çalınan hürriyeti iade etmek için çaba sarf eden bir ülkesi olduğunu hissetmesini sağlayabilirdi. Ayrıca İran Cumhurbaşkanlığı ve hükümetinin Nizar’ın keyfi tutukluğunun hatalı olduğunu itiraf ederek bunu alenen eleştirmesine rağmen Lübnanlı yetkililerin zayıf kalışını mantık kabul etmiyor.”

İşadamı ve bilgi teknolojisi uzmanı Nizar Zakka, İran Kadın ve Aile İşleri Başkan Yardımcısının daveti üzerine, 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşen “Sürdürülebilir Kalkınmada Kadınlar Uluslararası Konferansı ve Sergisi”ne katılmak için Tahran’a gitti. 18 Eylül’de ülkeden ayrılmak üzere Tahran Havalimanı’na gelen Zakka, İranlı mercilerce tutuklandı.