Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Nobelli yazar V. S. Naipaul yaşamını yitirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nobel ödüllü ünlü İngiliz romancı Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Karayipler’deki ada ülkesi Trinidad ve Tobago’da, 85 yaşında öldü.

Trinidad’da Hint asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1932’de dünyaya gelen V.S. Naipaul, ilk romanını Oxford Üniversitesi’nden burs kazanarak İngiltere’ye taşındıktan sonra, 18 yaşındayken yazdı. Ancak romanı yayımlanmadı. Naipaul, yayımlanan ilk romanı “Mistik Masajcı”yı 1955 yılında kaleme aldı. Bazı eleştirmenlere göre “Miguel Sokağı” ve “Bay Biswas için Bir Ev” gibi eserleri V.S. Naipaul’un en önemli romanları olarak kabul ediliyor. 1977’de “Özgür Bir Ülkede” ve 1979’da “Nehrin Dönemeci”nin ardından 1987’de yayımlanan ve Naipaul’un başyapıtı olarak değerlendirilen “Gelişin Bilmecesi” adlı kitapta yazarın yaşamından kesitler yer alıyor. V.S. Naipaul ayrıca yabancılaşma, sürgün ve kök arayışı gibi benzer konularda birçok kitap da kaleme aldı.

“Özgür Bir Ülkede” adlı romanıyla İngiliz Man Booker Ödülü’nü alan Naipaul 1990’da İngiliz Kraliyet Madalyası’na layık görüldü. 2001 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Fakat bu ödülü kazanmasına karşı görüşler vardı. Zira eleştirmenlerden bir kısmı onu bir romancı olarak değil bir gazeteci olarak görürken diğer bir kısmı da ödülün siyasileştirildiğini, Naipaul’a ‘oryantalizm’ çerçevesinde verildiğini ve yazarın kökenini reddettiğini savunmuştu.