Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Norveç Başbakanı Solberg genel seçimleri kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Norveç’in iktidardaki muhafazakar Başbakanı Erna Solberg, ülkedeki genel seçimleri ikinci kez kazandığını ilan etti. Seçmenlerinin kendisine dört yıl daha yönetme yetkisi verdiğini belirtti.

Solberg kutlamada tezahürat yapan taraftarlarına, “Biraz dikkatli olmalıyız. Ancak sosyalist olmayan çoğunluğa sahip olacağız gibi görünüyor” dedi.

Sandıkların yüzde 95’i açılmış durumda. Solberg’in partisinin de arasında olduğu Muhafazakarların, göçmen karşıtı Kalkınma Partisi ve diğer iki merkez sağ partiyle kurduğu koalisyon, parlamentodaki 169 sandalyeden 89’unu almış gözüküyor.

“Amacımız Norveç’e yeni bir hükümet vermekti”

Jonas Gahr Store’un liderliğindeki muhalefetteki İşçi Partisi’nin parlamentoda 80 sandalye alması bekleniyor. Daha önce dışişleri bakanı olarak görev yapan 57 yaşındaki milyoner Jonas Gahr Store yenilgiyi kabul etti ve tebriklerini rakibine gönderdi.

Sonuçlar partisinin, 6 milletvekili kaybedip ülkenin en büyük partisi olma özelliğini koruyacağını gösterdikten sonra bunun ‘ İşçi Partisi için bir hayal kırıklığı’ olduğunu söyleyerek “Amacımız Norveç’e yeni bir hükümet vermekti. Sonuçların yakın olacağını biliyorduk, öyle de oldu. Ancak şimdi Muhafazakar hükümeti geçmek için yeterli değil” dedi.

30 yıl sonra Muhafazakâr bir başbakan iki kez üst üste seçildi

Muhafazakârlar da 7 sandalye kaybetti. 30 yıl sonra ilk defa Muhafazakâr bir başbakanın iki kez üst üste seçildi.

Solberg’in liderliğinde, Batı Avrupa’nın en büyük yakıt üreticisi olan Norveç, 2014 yazındaki petrol fiyatlarının çökmesi ve 2015’te yaşanan göçün üstesinden gelerek iki ciddi krizi aşmayı başardı.