Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Norveç’te Rus helikopteri düştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Norveç Arama Kurtarma Merkezi, Norveç’e bağlı Svalbard takımadası yakınlarında 8 kişiyi taşıyan bir Rus helikopterinin Kuzey Buz Denizi’ne düştüğünü açıkladı.

Norveç Arama Kurtarma Merkezi Başkanı Torto Hongset, Norveç’in yüksek tirajlı gazetesi VG’ye yaptığı açıklamada, helikopterin yerel saatle 15.30’da düştüğünü belirtti.

Öte yandan Norveç, Mil Mi-8 orta menzil nakliye helikopterinin, takımadanın batısındaki Barentsburg kentinde bulunan Piramid adlı Rus yerleşimine doğru yol alırken, varışına 2 ila 3 kilometre kala denize çakıldığını duyurmuştu.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, düşen Rus helikopterinin içinde, 3’ü bilim adamı, toplam 8 Rus vatandaşının bulunduğunu teyit etti.

Kazanın yaşandığı yere, Polarsysseli isimli kurtarma gemisi ve bir fırkateyn ile bir kurtarma helikopterinin gönderildiği kaydedildi.

İsveç tarafından 1910 yılında kurulan Piramid yerleşimi, 1927 yılında Sovyetler Birliği’ne satılan bir kömür sahası ve etrafındaki işletme tesisleri ve lojmanlardan oluşuyor. Tesisin faaliyetine 1998 yılında son verilmiş ancak altyapısı ve tesisleri muhafaza edilmişti. 2007 yılından bu yana yerleşimi bir turizm merkezi haline getirmek üzere çalışmalar yürütülüyordu.