Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obama, Cumhuriyetçi kanadın Trump karşısındaki sessizliğini kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin önceki Başkanı Barack Obama, dün, Cumhuriyetçilerin Başkan Trump’ın eylemleri karşısındaki sessizliğini kınadı. Fransız Haber Ajansı (AFP), Obama’nın iki aydan kısa bir süre sonra yapılması planlanan yasama seçimlerini kazanmak için Demokratları harekete geçirmeye yönelik konuşmasını “coşkulu” olarak nitelendirdi.

Trump, Obama’nın Illinois eyaletindeki konuşmasının ardından bir saat geçmeden söz konusu konuşmanın uykusunu getirdiğini, konuşmayı izlerken uyuyakaldığını söyledi. Trump, cuma gecesi Kuzey Dakota’da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Başkan Obama, kalkınma oranlarının artmasındaki ekonomik başarıyı kendisine ve kendi yönetimine atfetmek istedi. Son iki yılın performansına baktığımızda bunun yanlış bir eğilim olduğunu ve Büyük Buhran’dan bu yana en zayıf ekonomik iyileşme olduğunu görürüz. Bugün yüzde 4,2’lik bir kalkınma oranımız var ve eğer Demokratlar 2016’da seçimleri kazanmış olsaydı bu oran daha düşük olurdu.”

Sakin görünen Trump, seçilmesinden bu yana 4 milyon kişiye iş fırsatı sağlayarak ABD ekonomisinin şu an “roket hızında bir yükseliş” yaşadığını belirtti.

AFP’nin bildirdiğine göre 57 yaşındaki Obama ise Illinois eyaletindeki konuşmasında “Cumhuriyetçi Parti’ye ne oldu?” diye sordu. ABD Başkanı skandal tavırlar sergilerken çelişkili ve belirsiz açıklamalar yapmakla yetinen Cumhuriyetçi yetkilileri eleştiren Obama konuşmasının devamında “Beyaz Saray’ın çılgın politikalarını güçlü bir şekilde destekleyerek kimseye hizmet etmiyorlar” ifadesini kullandı.

Obama konuşmasında araştırmacı gazeteci Bob Woodward’ın Beyaz Saray’daki mevcut kaotik çalışma yöntemi hakkında ortaya attığı iddialara da değindi. “Beyaz Saray’ın kalbinde, Başkan’ın emirlerine uymayanlar olduğu sürece her şeyin yolunda gittiği” ifadesini eleştirdi ve “Demokrasimiz böyle işlememeli” dedi.

Obama, ABD’nin geleneksel ittifaklarını zayıflatmaya ve Rusya’ya ile yakınlaşmaya çalışan mevcut ABD yönetimini de eleştirdi. Ayrıca Trump’ın yargı çalışmalarını tenkit etmesine ve basına saldırmasına da sert çıktı.

Obama ayrıca tüm Demokrat kanada kasım ayında yapılacak bir sonraki yasama seçimlerinde sandık başına gitmeleri konusunda çağrıda bulundu. “Oy vermek zorundasınız. Çünkü demokrasimiz tehlikede” dedi.

Eski ABD Başkanı Obama, 20 Ocak 2017 tarihinde Beyaz Saray’dan ayrılmasından bu yana nispeten sessiz kalmıştı. Ancak Obama, yasama seçimleri yaklaşırken Demokrat adayları desteklemek için siyasi ‘gürültüye’ girmeye karar vermiş görünüyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Obama’nın Demokrat adayları desteklemek için cumartesi günü Kaliforniya’ya ve önümüzdeki Perşembe günü de Ohio’ya gitmesi bekleniyor.