Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obama, Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretine yönelik soruşturmayı durdurmakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Politico haber sitesinin ABD eski Başkanı Barack Obama’yı Lübnan’a bağlı uyuşturucu şebekesinin soruşturmasını durdurmak ile suçladığı rapordan sonra, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions konuya ilişkin soruşturma açılmasını talep etti.

Raporda, Obama yönetiminin ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin (DEA) Hizbullah’a ait uyuşturucu şebekesine yönelik soruşturmalarını durdurduğu belirtildi. Obama’nın bu hamlesinin arkasında İran’ın nükleer programına yönelik çalışmaların soruşturmadan etkilenmesinden çekinmesi olduğu kaydedildi.

Sessions yaptığı açıklamada talimatı iddiaları değerlendirmek ve her şeyin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için verdiğini belirtti. “Bu konu ABD’lileri korumak için oldukça önemli ir” diyerek, DEA soruşturmalarının engellenmemiş olmasını ümit ettiğini söyledi.

Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü olan Edward Price, AFP’ye yaptığı açıklamada Politico raporunun gerçeği yansıtmadığını savundu.

Price, “Obama yönetimi, İran’la yürütülen müzakerelerin sadece nükleer ile sınırlı olduğunu defalarca söyledi. Diğer konularda taviz vermedik. DEA da dâhil olmak üzere devam etmekte olan soruşturmayı kesinlikle engellemedik ve engellemeye teşebbüs dahi etmedik” ifadesini kullandı.