Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obama, Mandela’nın 100. doğum günü kutlamasına katılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD eski Başkanı Barack Obama, bugün düzenlenecek olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin efsanevi lideri Nelson Mandela’nın doğumunun 100’üncü yıl kutlamalarına katılacak.

Afrika kökenli ilk ABD Başkanı olan Obama, Mandela’nın doğum gününü kutlamak amacıyla Güney Afrika’da düzenlenecek konferansta açılış konuşması yapacak.

Obama’nın konuşmacı olarak katılacağı, Johannesburg’da ‘Mandela’nın mirasını yenilemek ve değişen bir dünyada aktif vatandaşlığı teşvik etmek’ başlıklı konferansa binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre konferansa, Nelson Mandela’nın eşi Graça Machel, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu, Eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve ABD eski Başkanı Jimmy Carter da katılacak.

Bu etkinlik, Donald Trump’ın ABD başkanlığına gelmesinden bu yana Obama’nın ilk geniş çapta halka açık konuşması olacak.

Öte yandan İngiliz gazeteleri, Prens Harry ve eşi Megan’ın, Londra’da düzenlenen ve Mandela’nın hayatını yansıtan büyük bir serginin açılışına katılacaklarını duyurdu.

Güney Afrika’da Mandela için yapılacak bir başka törende ise Aralık ayında Beyonce dahil bazı pop yıldızlarının katılacağı bir konser etkinliği düzenlenecek.