Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obama ve Clinton’a gönderilen bombalı paketler ele geçirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD güvenlik hizmetleri, ülkenin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın New York’taki evine, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine ve CNN’nin aynı şehirdeki merkezine gönderilen ve patlayıcı cihazlar içeren paketleri ele geçirdi. Yapılan açıklamalar bazı Demokrat Parti liderlerine de şüpheli paketler gönderilmiş olabileceği yönünde. Yetkililer bu durumu ABD güvenliğine yönelik bir terör eylemi olarak değerlendirdi.

ABD güvenlik hizmetlerinin istihbarat servisleri tarafından yapılan açıklamada paketin içerisine yerleştirilen bombanın, geçen pazartesi günü ABD’li milyarder yatırımcı ve aşırı sağ gruplardan tarafından sıkça hedef alınan 88 yaşındaki George Soros’a gönderilen bomba ile benzer özellikler taşıdığı belirtildi.

İstihbarat yetkilileri tarafından dün yapılan basın açıklamasında, Clinton ve Obama’ya gönderilen cihazların yapılan kontrolller sırasında bulunduğu ve paketlerin onlara ulaşmadığı belirtildi. Rutin posta tarama prosedürleri sırasında paketleri hemen tanıdıklarını kaydeden yetkililer, paketler ile uygun şekilde ilgilendiklerini ve hedef alınanların risk altında olmadığını kaydetti.

İstihbarat, New York’taki ABD eski Başkanı Bill Clinton ve Hillary Clinton’a gönderilen paketin salı günü ele geçirildiğini, eski Başkan Obama’nın Washington’daki evine gönderilen diğer paketin ise çarşamba günü erken saatlerde bulunduğunu belirtti. Açıklamanın devamında paketlerin gizli servis personeli tarafından ele geçirildiği kaydedildi.

Gizli servis çalışmalarını yakından takip eden bir kaynak, eski başkanlara ve yakın akrabalarına gönderilen tüm posta ve paketlerin gizli servis personeli tarafından önceden kontrol edildiğini söyledi.

Soruşturmayı yürüten yetkililer tarafından isimlerinin gizli kalması kaydıyla medyaya aktarılan bilgilere göre Clinton ve Obama’ya paketleri gönderen ile bu hafta başında Soros’a benzer bir cihaz gönderen kişinin aynı şahıs olduğu düşünülüyor.

Boru tipi bombalar

Clinton, Obama ve Soros’a gönderilen cihazların, üzerindeki etiketlerle birlikte basit kapların içine yerleştirilmiş boru bombalar olduğu belirtiyor. Emniyet teşkilatından bir yetkilinin aktardığına göre pakette yazılan adres tanınmış bir kamu görevlisine ait. Üç cihazın patlayabileceğini ve yaralanmaya neden olabileceğini belirten yetkililer, söz konusu kişinin olaya karıştığını düşünmüyor.

İlgili makamlar bütün hükümet yetkililerinin posta kutularını denetliyor ve şüpheli bir paket alan herkese emniyete başvurmaları çağrısında bulunuyor.

88 yaşındaki iş adamı George Soros, Yahudi soykırımından kurtulanlar arasındaydı. Servetinin çoğunu dünyanın dört bir yanındaki liberal projelere yönlendiren Soros, sık sık aşırı sağcılar tarafından hedef alınıyordu.

Zamanlamaya ve paketin içerdiği maddeye dayanarak söz konusu 3 cihazın da aynı şahıs tarafından gönderildiğini düşünen yetkililer, başka kişilere de benzer cihazlardan gönderilip gönderilmediğini araştırıyor.

New York’un Manhattan bölgesindeki CNN International binası, benzeri bir şüpheli paketin bulunması sebebiyle çarşamba sabahı tahliye edildi.

CNN Başkanı Jeff Zucker, posta odasında şüpheli bir paketin bulunmasının ardından gönderdiği bir mektupta, güvenlik önlemleri ve ihtiyat sebebiyle binanın tahliye edildiğini ve kontrol edilen diğer ofislerde benzeri bir cihazın bulunmadığını yazdı.

New York Polis Departmanı da memurlarının Columbus Circle’daki şüpheli bir paketi araştırdıklarını belirtirken bir polis memuru, Obama, Clinton, Soros ve CNN’e gönderilen paketler hakkındaki soruşturmalarda federaller ile ortak çalıştıkları bilgisini verdi.

New York polisi, güvenlik çalışmaları kapsamında söz konusu üç kişi ile ilişkili alanlardaki devriyeyi ve ilgili sitelere gönderilen paketlerin kontrolünü artırdı.

Söz konusu hadiselerin ABD’yi hedef alan bir terör olayı olduğu ve ABD yasalarına uygun olarak ele alınacağı kaydedildi.

Seçim sezonu

Hillary Clinton dün Miami’de düzenlenen halka açık bir törende yaptığı konuşmasında kendi evine, eski Başkan Barack Obama’nın evine ve Soros ile CNN’e gönderilen paketlerin gelecek ay yapılacak ara seçimler ile aynı zamana denk geldiğine dikkat çekti. Bunun ABD yönetimi tarafından ele alınması gereken ülkedeki siyasi kargaşaya işaret ettiğini vurguladı.

Konuşmasında kişisel iyi bir hayat yaşadığını kaydeden Clinton, siyasi kişiliği ile Amerika’nın politik durumundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Clinton, seçim öncesinde yaşanan bu hadiselerin birer caydırma eylemi olduğunu belirtti. Her türlü siyasi tıkanıklığın sona erdirilmesi ve Amerikan halkının taleplerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Clinton “Hepimiz birbirimize destek olmalıyız” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da dün yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Son günlerde Başkan Obama, Başkan Clinton, Dışişleri Bakanı Clinton ve diğer kişileri karşı yapılan saldırı girişimlerini kınıyoruz. ABD Gizli Servisi ve diğer güvenlik birimler olayı soruşturuyor. Bu korkakların tehdit ettiği herkesi korumak için tüm uygun tedbirleri alacaklar.”