Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obamacare’in iptali bugün ABD Senatosu’nda oylanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Senatosunda ‘Obamacare’ adıyla bilinen kritik sağlık yasasının iptali için oylamaya gidiliyor. Yeterli oy sayısına ulaşıldığında, Obama döneminde yürürlüğe girmiş olan yasa iptal edilebilecek. Donald Trump’ın seçim vaadleri arasında bu tartışmalı yasanın iptali de vardı. Oylama öncesinde bu duruşunu sürdüren Trump, Cumhuriyetçiler’i sert bir tonda uyardı. Trump, “Sağlık reformuna dair yasa tasarısı kabul edilmelidir. Zira ‘Obamacare’ ölümdür” dedi.

Bu bağlamda çeşitli icraatlar yapıldı. Fakat tümü başarısızlıkla sonuçlandı. Cumhuriyetçiler bu kez, yerine hiç bir alternatif koymadan mevcut kanunu ilga etmeyi deneyecek.

Oylamanın gerçekleşmesi ve daha sonra yasal değişikliklerin gündeme gelebilmesi için Cumhuriyetçiler’in bu konuda ısrarcı olması gerekiyor. Aksi takdirde yasanın iptali mümkün görünmüyor. Bir de teklife destek vermeyen bazı Cumhuriyetçiler var ki, bu durum oylamayı daha da kritik hale getiriyor.

Bilindiği gibi Cumhuriyetçi Parti’nin 100 kişilik Senato içinde 52 sandalyesi bulunuyor. Cumhuriyetçi senatörlerden üçü, geçen hafta kanunun iptaline karşı oy kullanacaklarını açıklamıştı.

Diğer taraftan ABD Senatosu başkanı McCain ciddi sağlık sorunlarına rağmen oylamaya katılacağını açıkladı.

ABD Senatosu bürosundan yapılan açıklama şöyle, “Senatör McCain önemli kanun değişiklikleriyle ilgili çalışmalarını sürdürebilmek için yarın Senato’ya gelmeyi sabırsızlıkla beklemektedir. Bu kanunlar içinde ‘Sağlık Yasasında Reform’, ‘Milli Savunmada Yetkilendirme’ ve Rusya, İran ve Kuzey Kore ile ilgili yeni sorunlar…”

Bu arada 48 üyesi bulunan Demokratlar’ın tümü bu yasanın karşısında oy kullanacaklar. Bu durumda Cumhuriyetçiler’in iki oy dışında fire vermemeleri gerekiyor. Senatoda oylamanın geçerli olması için üyelerin oylamada bulunmaları gerekiyor. Bu nedenle McCain’in bugünkü toplantıda hazır bulunması, sonuç açısından belirleyici olacak.

Doğal olarak dün gece kulislerde konuşulan Cumhuriyetçiler içindeki kanun muhaliflerinin ikna olması umuduydu. Sonuç olumsuz neticelenirse en azından şu anda projenin önü tıkanmış olacak.