Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Obama’dan sonra ‘Dijital’ Hillary | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şu anki ABD başkanı önünde başkanlık seçimi yarışını kaybeden Hillary Clinton dünyanın en büyük internet etkileşim ve iletişim platformu olan Facebook’un CEO’su olma isteğini açıklamaktan çekinmedi.

‘Financial Times’ Dergisine göre, Hillary Clinton, Harvard Üniversitesi’nde başkanlığını yapmak istediği şirket hakkında bir soruya yanıt olarak Facebook’un CEO’luğunu yapmak istediğini ve ‘’Facebook’un dünyanın her yerinde bilgi akışı üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu için” dedi.

Bu ayın başlarında, dünyanın en büyük dijital izleme platformu olan Netflix, eski ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michele ile işbirliği yapma üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Netflix’e göre, Barack Obama ve eşi Michele ile aralarında yıllarca sürecek olan bir anlaşmaya vardıkları, ve iki tarafın, birlikte, bir dizi yazılı ve şifahi metinleri, belgesel filmleri ve raporları yayınlama üzerinde mutabık kaldı.

Obama çifti ve Netflix anlaşması aylar önce duyuruldu ve New York Times Gazetesi, önerilen program fikirlerinin, Obama’nın Beyaz Saray’da kaldığı süre içinde öne çıkan konular olan sağlık bakımı, iklim değişikliği ve göç gibi konularda “tartışmalara” moderatörlük edeceğini bildirdi.

Liberal çizgideki gazete ve Obama destekleyicilerine göre, eski Başkan’ın “ilham verici” gösteriler sunacağını söylüyor.

Reuters’ın haberine göre, Obama, gelecek nesil liderlerini “eğitmek” için Chicago’da bir başkanlık merkezi tasarladı. Obama’nın sunacağı “show”‘da ne söylenecek? İşte bu merkezin muhtevasından uzak olmayacak şeyler olacaktır, büyük ihtimalle.

Burada, her konuyu hafiften alan liberal sembolünün önündeyiz, “Arap Baharı” nın değerleri gibi değerlere inanan ve İran’ın, sözüm ona, itidalli politik duruşu gibi naif fikirler peşinde koşan liberalizmin iki Amerikan, hatta küresel, sembolleri önündeyiz. Bu iki sembol, ve beraberindekiler, bölgemizdeki en kötü anlaşmanın, yani İran’la varılan 5+1 anlaşmasının arkasındaki tehlikeli kültürel sebep olan bir fikri temsil etmekteler. Bu anlaşma sayesinde İran, Arap dünyasını kontrol etmek ve pazarını Batı şirketlerine açma karşılığında nükleer programını durduracaktı.

Obama, eşi ve Hillary hanımın (eşi Bill Clinton’u dahil etmiyorum), düşünce sistemlerinin yapılarını değişim, devrim ve diğer solcu yalan yanlış kuruntularla kaplamış durumda ve şimdi interaktif platformlar ve modern prodüksiyon “Dijital” liderlik ve etkileşim alanına girecekler. Bu gibi düşünceler Arap dünyasında istikrar için siyasi ve kültürel bir tehlike çizgisini temsil ettiğinden, dikkatlice değerlendirilmeli ve ona göre gardımızı almalıyız.

Obama ve eşi Netflix’e sığındılar, Hillary hanım ise Facebook’ta sırasını bekliyor. Bize düşen ise genç adam ve kadınların akıl ve kalplerine sızan bu propagandanın zararlarından kendimizi kollamak. Çünkü yakında geliyor olacak, hem de çok yakında ve yoğun olarak.