Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

OCHA’ya Yemen limanlarıyla ilgili yalan haber yayma suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aden Körfezi Liman İşletmeciliği, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ni (OCHA), Aden Limanı’nın kapasitesiyle ilgili yalan haber yayınlamakla suçladı. Düzeltme yapılmasını istedi.

OCHA ve çeşitli BM kurumlarına mesaj gönderen Aden Körfezi Liman İşletmeciliği, “Hiçbir gerçekliğe dayanmayan haber hakikati saptırıyor” ifadesine yer verdi.

Yemenli aktivistler de OCHA’dan çalışmalarını şeffaf ve tarafsız yürütmesini istedi. Görevlerinin bir gereği olarak Yemen’deki bütün taraflara eşit mesafede olmaları çağrısı yaptı.

Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezi (KSrelief) Resmi Sözcüsü Samir el-Catili, tek kaynaktan malumat alan BM kurumlarının Yemen’deki olaylar karşısında çelişki içine düştüğüne aktardı. “Büyük bir bilgi kirliliği var. Üst düzey bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, Yemen’de halen kolera salgınının devam ettiğini söylerken Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü artık ihtiyaç kalmadığı için Yemen’deki 200 kolerayla mücadele merkezini kapattığını açıklayabiliyor” dedi.

Yemenli Yazar ve Siyasi Analist Abdullah İsmail ise BM kurumlarının Yemen’deki duruma dair çelişkili rakamlar yayınlamasının bu kurumların Yemen’e ilgisizliğini gösterdiğine işaret etti. Bu durumun Yemen’deki insani dramın siyasallaştırılmasına ve istismar edilmesine fırsat verdiğini kaydetti.

İsmail, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “BM kuruluşlarının çatışma bölgelerinde savaşı uzatma yönünde gösterdiği tavır nedeniyle bu bölgelerde üstlendiği roller tartışmalı hale gelmiştir” diye konuştu.

OCHA’nın tartışmalı raporları

OCHA, 13 Kasım’da yayınladığı raporda Yemen’deki Hudeyde, Salif ve Aden limanlarının kapasitelerini karşılaştırmıştı. Raporda, Aden Limanı’nın ancak 230 bin tonluk bir kapasiteye sahip olduğu iddia edilmişti. Aden Liman İşletmeciliği ise OCHA ve çeşitli BM kurumlarına gönderdiği mesajda bu bilgilerin gerçekleri yansıtmadığını vurgulamıştı.

Konuya ilişkin bir diğer açıklama da Yemen Yerel Yönetimler Bakanı Abdurrakib Feth’den geldi:

“BM kurumlarınca, özellikle Yemen’deki insani duruma ilişkin yayınlanan raporlarda saptırmalar var. Özellikle de Aden Limanı’nın kapasitesine dair yayınlanan rapor çelişkilerle dolu. OCHA tarafından yayınlanan Ekim ayı raporunda Hudeyde ve Salif limanından, Yemen’deki toplan yakıtın yüzde 32’sinin giriş yaptığı, Aden Limanı’nda ise Yemen yakıtının yüzde 80’inin giriş yaptığı belirtiliyor. Sadece bu bilgi bile rapordaki çelişkiyi ortaya koymaya yeter.”

Feth ayrıca BM kurumlarına, Suudi Arabistan tarafından Yemen’e yapılan insani yardım naklinin Suudi Arabistan’daki Cizan Limanı aracılığıyla gerçekleştirilmesi talebine cevap verme çağrısı yaptı. Feth, Cizan Limanı’nın Hudeyde Limanı’na göre 6 kat büyüklükte bir kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

Feth son olarak BM kurumlarından Yemen’deki meşru hükümete dair malumat aldıkları kaynaklara dikkatli yaklaşmalarını söyledi. Darbeci militanlar tarafından yayılan saptırılmış bilgilere itibar etmemelerini talep etti.